28 Mart 1921 – Vecihi Hürkuş Anlatıyor

2. İnönü Muharebesi

2. İnönü Muharebesi’nin müdafaa hattında ilk temas olduğu o gün düşman kuvvetlerinin geniş bir ölçüde yayılarak savaş hattına yanaştıklarını gördüm. Birçok noktalarda da küçük kuvvetler arasında ezici bir mücadele devam ediyordu. Söğüt, Bilecik, Karaköy mıntıkalarını ayrı ayrı dolaşarak, umumi vaziyeti tespit etmekle beraber, uçuş hizmetime uygun gördüğüm birçok kuvvetler üzerine tesirli hücumlarda bulundum. Bu taarruzlarımın maddi zararlardan ziyade, manevi tesirleri çok açık görülüyordu. Çünkü kısa zamanda muharebe hattına girmek üzere hareket halinde bulunan hücum kıtaları her taarruz karşısında perişan bir halde dağılıyorlardı.

Havacılık Tarihinde Türkler–2 s:61; “28 Mart 1921 sabahı Vecihi av uçağı ile tekrar keşfe çıktı. Keşif sırasında Söğüt’ün 1 km. kuzeyinde; iki tabur ve çadırlı ordugâh, bir kilometre güneyinde; yol kenarında uçaklara karşı kamufle edilmiş, yürüyüş kolunda bir tabur, bunun bir kilometre kuzeyinde; bir alaylık ordugâh olduğunu tespit etti. Alay karargâhını bombaladı ve makineli tüfek taarruzu yaptı.”

Türk Havacılık Tarihi –4 s:89–90; “28.3.1921 günü saat (10,00) da Vecihi Hürkuş’un yaptığı keşifde, Söğüt’ün bir kilometre kuzeyinde iki taburluk çadırlı ordugâh ve Söğüt’ün bir kilometre güneyinde yol kenarında tayyareden gizlenmiş bir taburluk bir yürüyüş kolu ile bunun bir kilometre kuzeyinde bir alay tahmin edilen çadırlı ordugâh tespit edilmiş ve bunlara iki bomba ve ayrıca makineli tüfekle taarruz edilmiştir.

TVHMD

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!