9 Ocak 1921 – Vecihi Hürkuş Anlatıyor

Garp Taarruzundan Notlar

“Daha sabah başlarken, kulaklarımızı dolduran kesif top sesleriyle yataklarımızdan kalkmıştık. Eskişehir bu top seslerini kolaylıkla işitiyordu. Hemen tayyarelerimize atlayarak yeni vazifelerimize havalandık. Keşif tayyaresinde Behçet ve Kenan yüzbaşılar, ben de yine av tayyaremle doğru cepheye yanaştık. Arkadaşlarım yine şimal gerilerine akarken, ben de Bozüyük, Karaköy mıntıkasını taramaya başlamıştım.”

“Bomba endahtından ziyade makineli tüfekle alçak taarruzlar benim daha çok hoşuma giden hareketti. Zaten iki bomba atabilirdim. Bu bombalar için her zaman kesif hedef bulmak kolay olmuyordu. Küçük bir kuvvet üzerine de bir bombaya acıyordum. Hâlbuki makineli tüfekler, mesela bir piyade kıtasına, bir süvari grubuna müessir bir hücuma vesile oluyor, mini mini mermiler çok daha faydalı işler görüyordu.”

“Düşman geri kuvvetlerini, o gün hemen hemen göremiyordum. Bozüyük civarındaki nakliye kuvvetlerinden başka, göze çarpan hedefler kalmamıştı. Evet, düşman, bütün kuvvetlerini cepheye yaklaştırmış. İnönü müdafaa hattının kıymetini anlamaya başlamıştı.”

TVHMD

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!