İstanbul’un 3. Havaalanına Vecihi Hürkuş Adı Verilmelidir Kampanyası Tamamlandı

Tem 18, 2018Genel1 Yorum

3. Havalimanı’nın ismi Vecihi Hürkuş Olsun Kampanyamız Bu Duyuru İle Hız Kazanmıştı.

İstanbul’da inşaatına başlanmış olan ve 2018 sonunda tamamlanması beklenen 3. Havalimanı, hakkında şu ana kadar çok konuşturdu, tartıştırdı ve tartıştırmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Yeri, alanı, kapasitesi ve teknik konuların birçoğu kesinleşmiş olsa da, en önemli konulardan biri olan “havaalanının ismi” hala kesinleşmiş değil. Bunun için pek çok isim ve fikir gündeme getirildi.

Ancak tüm bu isimler arasında bir isim vardır ki; askeri ve sivil havacılık konusundaki ilkleri, kahramanlıkları, başarıları, Türk havacılığı ve Türkiye’nin gelişmesi ve modernleşmesi için ortaya koyduğu fikirleri, kimsenin kolay kolay cesaret edemeyeceği girişimcilikleri ve tüm engellere rağmen hayatını havacılığa ve Türk havacılığına adamasıyla diğerlerinden ayrılır.

İşte biz bu ismin Türkiye’nin en büyük ve dünyanın hatırı sayılır havaalanlarından biri olan 3. Havalimanının adına verilmesini doğru buluyoruz. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) ve bütün Vecihi Hürkuş Dostları adına 2010 tarihinden beri sürdürdüğümüz kampanyamızı farklı kanallar üzerinden daha fazla insana ulaştırmak ve kamu bilgisine sunmak gayretindeyiz.

3. Havalimanına verilmesini hak eden ve hava alanına yakışacak bu ismin, havacılık tarihimizin en önemli kahramanlarından, ilk sivil ve askeri Türk uçaklarını tasarlayan, inşa eden ve bunlarla uçmayı başaran, Türkiye’nin ilk Baştayyarecisi ünvanını kazanan, ilk sivil hava okulunu, ilk özel havayolu şirketini kuran, 50 yıllık pilotluğu ve kayıtlı olarak 30.000 saat üzeri zamanını havada geçiren (3 yıl 5 ay 3 gün), hayatı boyunca 102 ayrı tip uçak kullanan bir insan olması ise, bu yılmak yorulmak bilmez insanın adını, gururla yaşatmaya devam edecektir.

Bu, bir hakkın teslimi ve geçmişten geleceğe ulaşmanın sağduyusu olacaktır. Toplumsal katılımla sağlanacak destek, kamuoyu talebinin varlığını ve gücünü gösterecektir.

Saygılarımızla, katılımlarınızı bekliyoruz.

TVHMD

İstanbul’un 3. Havaalanına (Havalimanına) Vecihi Hürkuş İsmi Verilmesi Kampanyası

Yukarıda belirtilen sebeplerle başlattığımız 3. havaalanı ismi ile ilgili sürdürdüğümüz kampanya 16 Temmuz 2018 günü bugüne kadar toplanan tüm imzalarım Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teslim edilmesi ile tamamlandı.

 

Bu andan itibaren verilecek kararın takibini yapmaktan ve güncel bilgileri sizinle paylaşmaktan sorumluyuz.

 

16 Temmuz 2018 Günü Raporu

Ankara’da 16 Temmuz 2018 günü için belirlediğimiz görevler yerine getirilmeye çalışılmıştır.

 

KAMPANYA İMZALARININ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞINA TESLİMİ:

2010 yılından itibaren imza kampanyamıza 31.891 ıslak ve sanal imza desteği sağlanmıştır. Islak imza klasörleri ve sanal imza ciltleri Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığına teslim edilmiştir. Müsteşar Yardımcısı (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü vd. sorumlu) Sayın Orhan Birdal ziyaret edilmiş, Vecihi Hürkuş, İmza Kampanyamız anlatılmış, Kitaplarımız ve Vecihi K-VI defterimiz takdim edilmiştir. Kitaplar ve Vecihi Hürkuş K-VI defterinden oluşan bir set de Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanına takdim edilmek üzere teslim edilmiştir.

 

 

HAVA KUVVETLERİ MÜZESİ ZİYARETİ :

Pazartesi günleri müzenin kapalı olduğunu bilmemize rağmen ziyaret ettik. Müze uzmanları tarafından kabul edildik. Görüşme yaptık. Kısa bir inceleme yaptık.  “VECİHİ K-VI” niyetiyle yapılan VECİHİ K6 maketini gördük. Proje 1/1 anlatılmıştı ancak sanırım 1/10 gibi yapılmış.

 

KARA HAVACILIK OKULU ZİYARETİ:

2018 Haziran ayındaki görüşmeler sonrasında yapılan davet nedeniyle Kara Havacılık Okulunu ziyaret ettik. Okul Komutanı ve yetkililer tarafından karşılandık. Kara Havacılık Okulu’nun Ankara’dan Isparta’ya taşınması uygulaması nedeniyle yeni mekanlarda Vecihi Hürkuş’ın tanıtılması ve anlatılması için yapılabilecekler görüşüldü. Mevcut okulun yeri itibarı ile Vecihi Hürkuş ile ilgisi, Ahimesgut çiftliği, T.Ta.C. va Atatürk bağlantıları konuşuldu. Vecihi Hürkuş sınıf ve atölyelerinin hazırlanması (görsel) için birlikte çalışma yapılması kararlaştırıldı. Kara Havacılık Okul komutanı, ayrıca pilot adaylarına Vecihi Hürkuş’un anlatılması konusunda da destek istedi. Ziyaret sonrası aracımız kadar bizi geçirdiler.

 

VECİHİ HÜRKUŞ’UN KABRİ BAŞINDA ANMA:

Vecihi Hürkuş Dostlarının katılımı ile anma, saygı duruşu ile başladı. Bu yıl TVHMD adına konuşmayı üyemiz Gül Eda Gürer yaptı. Anma sonrasında katılımcılar duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

 

İLK KADIN HAVA ŞEHİDİMİZ ERİBE HÜRKUŞ’IN KABRİNİ ZİYARET:

Vecihi Hürkuş’un anılmasından sonra saat 17.00 de Cebeci Askeri Şehitliğine geçildi. Eribe Hürkuş’un kabri ziyaret edildi. Katılımcılar duygu ve düşüncelerini paylaştı.

 

16 Temmuz 2018 günlü çalışmalarımızda tüm günün planlamasını ve uygulamasını mükemmel biçimde gerçekleştiren Sayın Mustafa Kılıç’a ve derneğimiz adına anma töreninde konuşma yapan Sayın Gül Eda Gürer’e hepiniz adına teşekkür ve takdirlerimizi sunarım.

 

3. Havaalanı’nın İsmi Vecihi Hürkuş Olsun İmza kampanyasına sanal ya da ıslak imza ile katılan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımızla,
TVHMD

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!