HAVADA 1915–1925

Vecihi HÜRKUŞ

Anı / 3. Basım / 2008, İstanbul

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yayınları No: 1 ISBN: 978-605-5816-00-1

Kitap, 200 TL‘lik bağış karşılığında gönderilmektedir.

Lütfen bağış yaparken istediğiniz ürün/leri mesaj olarak yazınız…

Aksi belirtilmediği sürece, bütün yayın ve ürünlerimiz “ALICI” ödemeli olarak kargoya verilmektedir.

“Havada”, Vecihi Hürkuş’un 1915–1925 yılları arasını kapsayan anılarından oluşuyor. Kitap, Bahadır Gürer ve Hakan Demirbağ tarafından, TAI / TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.’nin katkılarıyla yayına hazırlanmış.

Kitap, ilk kez 1942 yılında Vecihi Hürkuş tarafından yayınlandı ve uzun süre Hava Harp okulunda İstiklal savaşının öğrenilmesinde ders kitabı olarak değerlendirildi. 2000 yılında

Vecihi Bey’in kızları Gönül Hürkuş Şarman ve Sevim Hürkuş Maxson ilk kitaba, Vecihi Bey’in ölümüne kadar süreyi özetleyen bir bölümle “Bir Tayyarecinin Anıları” adlı kitabı yayınladılar.  Yeni basımı için Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nce geliştirilen, 1. Kitap “Havada”, Türk havacılık tarihinde çok sayıda ilke imza atan bu kahraman havacının 1915–1925 yılları arasındaki anılarını kapsıyor. Bu çalışmada bir kısmı ilk kez yayınlanan 39 dönem fotoğrafı eklendi. Ayrıca Vecihi Bey’in anılarının tarihsel kaynaklarla bağlantısı 177 dipnotu ile kuruldu. Kitap, “Vecihi Hürkuş” kitapları serisinin ilk kitabı. Seri dokuz kitap olarak planlandı.

Kitap bizi, Vecihi Bey’in, her satırda okuyucuyu hayrete düşüren, olağanüstü hayat öyküsüyle karşılıyor. Kitabın önsözü yine Vecihi Bey’e ait. “Eğer bu değerli teşebbüsler ve eserler, yabancı milletlerin verdikleri öneme yakın bir teşvik bulsalardı, bugün dünya havacılık babası adının Türk tarihine mahsus bir şeref olarak kalacağı şüphe götürmez bir hakikat olurdu”.  Vecihi Bey ekliyor: “Hizmet hayatımın olduğu kadar, milli havacılığımızın tarihine de ihtiva eden bu eserde, işbu maksatla olayları gerçek olarak okuyucularıma sunmak, acı da olsa kendi hata ve ihmallerimizi bütün unsurlarıyla anlatarak, gelecek ve yetişecek genç vatandaşlara ibret levhası halinde uyarma konularını ortaya dökmek tek gayretimdir.  Ama bu konular bazı kimselerin hoşuna gitmeyecektir. Ben bunlara peşinen söyleyeyim ki, bu eserde açıkladığım hakikatler, milli havacılığımızın durumundan doğan reaksiyondur.” Önsözdeki bu cümleler, Türk havacılık tarihine ışık tutan bu eşsiz eserin, ilerleyen sayfalarda okuyucuya aktaracak mücadele ve özveri yüklü öykülerine girizgâh oluyor.

“Kafkas Cephesi”, “İlk Savaş Uçuşum”, “Türk Tayyareciliğinde İlk Hava Zaferi”, “Payitaht Hava Müdafaası”, “İstiklal Savaşı’nda İlk Uçuş”, “Birinci İnönü Muharebesi”, “İsmet Tayyaresi”, “Sakarya Muharebesi”, “Büyük Taarruz”, “Avrupa Milletlerinin Havacılıklarına Bir Bakış”, kitapta yer alan bölümlerden bazıları.

Kitabı, yeniden yayın hayatımıza kazandıran Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, 2007 yılında, “Tayyareci Vecihi Hürkuş’un hayatı, eserleri ve ideallerini tanıtmak, topluma yeniden kazandırarak havacılığa ilgiyi ve sevgiyi etkinleştirilme ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi’ni kurmak, Türkiye’de üretilen veya Türkiye’de üretilecek olan uçak yapımlarını desteklemek, Türk ve Dünya havacılık tarihine katkı sağlayacak bilgi belge ve dokümanları araştırmak, bulmak, arşiv oluşturmak, sergilemek, toplumla paylaşmak, Vecihi Hürkuş’un kabrinin Askeri Şehitliğe naklini sağlamak” amacı ile kurulmuş.

Kitap, 200 TL‘lik bağış karşılığında gönderilmektedir.

Lütfen bağış yaparken istediğiniz ürün/leri mesaj olarak yazınız…

Aksi belirtilmediği sürece, bütün yayın ve ürünlerimiz “ALICI” ödemeli olarak kargoya verilmektedir.

Bağış yaparak hem yayın ve ürünlerimize sahip olup, hem de derneğimize destek olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!