Göklerin Korkusuz Adamı 3. Basım

VECİHİ HÜRKUŞ 

“Göklerin Korkusuz Adamı”

Mehmet Gürbüz GÜRER

Anı / 2. Basım / 2008, İstanbul

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yayınları No: 2 ISBN: 978-605-5816-01-8

Kitap, 125 TL‘lik bağış karşılığında gönderilmektedir.

Lütfen bağış yaparken istediğiniz ürün/leri mesaj olarak yazınız…

Aksi belirtilmediği sürece, bütün yayın ve ürünlerimiz “ALICI” ödemeli olarak kargoya verilmektedir.

Mehmet Gürbüz Gürer’in Tanıklığı

Bu kitap bir tepkiden doğmuştur. Yazar tarafından da değinilen vefasızlık, ulus ve dünya için önemli kişilerin yaşam ve eser ve izlerinin yitirilmesine duyarsızlık, örnek kişi ve örnek olaylara ulaşmanın önemsenmemesi bu kitabın yazılmasını gerektirmiştir” hangi kitaptan mı söz ediliyor? Mehmet Gürbüz Gürer’in kaleme aldığı, Vecihi Hürkuş “Göklerin Korkusuz Adamı”ndan.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği yayınları arasından çıkan kitap, Mehmet Gürbüz Gürer’in, kahraman tayyarecimiz Vecihi Hürkuş ile ilgili tanıklıklarını anlatıyor. Yazının girişinde kullandığımız alıntı ise, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı ve kitabın yayına hazırlığını üstlenen Bahadır Gürer’e ait. Yazar Mehmet Gürbüz Gürer de kitabın, Türk havacılığına sayısız katkıda bulunmuş bir insanına yeterince ilgi gösterilmemesi neticesinde bir tepki olarak ortaya çıktığını belirtiyor (1990).

Çocukluğunun bir bölümünü Kadıköy Kızıltoprak’ta geçiren yazarımız Mehmet Gürbüz Gürer, Vecihi Bey’in Kadıköy Kalamış’taki hangarına, uçaklarına, Vecihi Sivil Tayyare Mektebine tanıklık eder ve tanıklıklarını oldukça ayrıntılı bir biçimde kaleme alır. Gürer’in, Kadıköy ve Vecihi Bey ile ilişkisi, babasının 1935 yılında Bandırma’ya tayininin çıkmasıyla kesilmiş olur. Ancak Vecihi Bey, onun hafızasında, “çocukluk anılarını süsleyen” ve yıllar sonra ilk kitabını yazmasını sağlayan bir kahraman olarak kalmaya devam eder. Vecihi Bey esir düşmeden önce düşmana teslim etmemek için yüreği parçalanarak uçağını yakmıştır. En büyük arzusu bir Rus uçağı kaçırarak vatana dönmektir.

Yazar, kitabın ikinci bölümünde çocukluğunda, dilden dile anlatılarak efsaneleşen kaçış öyküsünü de duyduğu gibi anlatır. Gerçek, anlatılan efsaneden farklıdır ama en az onun kadar olağanüstüdür.

Mehmet Gürbüz Gürer, Göklerin Kahramanı Vecihi Bey’in Kalamış’taki hangarının “Japon” çocuğudur. Vecihi Bey ve arkadaşları ona bu ismi vermişlerdir. Gürer ve Vecihi Bey’in hayatı 1954 ve 1960 yıllarında bu kez Adana ve İskenderun’da kesişir.

Mehmet Gürbüz Gürer, “Vecihi Hürkuş Göklerin Korkusuz Adamı”nın tüm haklarını da kitabın okurla buluşmasını sağlayan ve Vecihi Hürkuş’u tanıtmak yolunda önemli çalışmalar yürüten Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’ne bırakmıştır.

Kitap, 125 TL‘lik bağış karşılığında gönderilmektedir.

Lütfen bağış yaparken istediğiniz ürün/leri mesaj olarak yazınız…

Aksi belirtilmediği sürece, bütün yayın ve ürünlerimiz “ALICI” ödemeli olarak kargoya verilmektedir.

Bağış yaparak hem yayın ve ürünlerimize sahip olup, hem de derneğimize destek olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!