İstanbul’un 3. Havaalanına “VECİHİ HÜRKUŞ” adı Verilmelidir

Sergilerimizde, konferanslarımızda, imza kampanyasına katılan destekçilerimiz, imza panolarımıza da imzalarıyla can verdiler.

TÜRK HAVACILIĞININ, ÇALIŞMAK İÇİN ÇIRPINAN BİR HİZMETKÂRI / VECİHİ HÜRKUŞ:

İstanbul’da inşaatına başlanmış olan ve 2018 sonunda tamamlanması beklenen 3. Havalimanı, hakkında şu ana kadar çok konuşturdu, tartıştırdı ve tartıştırmaya da devam edecek gibi gözüküyor. Yeri, alanı, kapasitesi ve teknik konuların birçoğu kesinleşmiş olsa da, en önemli konulardan biri olan “havaalanının ismi” hala kesinleşmiş değil. Bunun için pek çok isim ve fikir gündeme getirildi. Ancak tüm bu isimler arasında bir isim vardır ki; askeri ve sivil havacılık konusundaki ilkleri, kahramanlıkları, başarıları, Türk havacılığı ve Türkiye’nin gelişmesi ve modernleşmesi için ortaya koyduğu fikirleri, kimsenin kolay kolay cesaret edemeyeceği girişimcilikleri ve tüm engellere rağmen hayatını havacılığa ve Türk havacılığına adamasıyla diğerlerinden ayrılır.

İşte biz bu ismin Türkiye’nin en büyük ve dünyanın hatırı sayılır havaalanlarından biri olan 3. Havalimanının adına verilmesini doğru buluyoruz. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) ve bütün Vecihi Hürkuş Dostları adına 2010 tarihinden beri sürdürdüğümüz ve bugüne (25.10.17) kadar ıslak ve sanal imza toplamının 31.280 imzaya ulaştığı kampanyamızı change.org üzerinden daha fazla insana ulaştırmak ve kamu bilgisine sunmak gayretindeyiz.

Tayyareci Vecihi Hürkuş‘un adı; şu anda bir hava limanında, bir kent meydanında, bir ana caddede, bir caddede yok. Bu yıla kadar; bir sokakta, hatta bir çıkmaz sokakta dahi yoktu. Bilecik Osmaneli Belediye Meclisi, oy birliği ile aldığı bir kararla Vecihi Hürkuş‘un adını bir sokağa verdi. Bu vefa için bir kez daha Osmaneli Belediye Meclisi başkan ve üyelerine teşekkür ediyoruz.

3. Havalimanına verilmesini hak eden ve hava alanına yakışacak bu ismin, havacılık tarihimizin en önemli kahramanlarından, ilk sivil ve askeri Türk uçaklarını tasarlayan, inşa eden ve bunlarla uçmayı başaran, Türkiye’nin ilk Baştayyarecisi ünvanını kazanan, ilk sivil hava okulunu, ilk özel havayolu şirketini kuran, 50 yıllık pilotluğu ve kayıtlı olarak 30.000 saat üzeri zamanını havada geçiren (3 yıl 5 ay 3 gün), hayatı boyunca 102 ayrı tip uçak kullanan bir insan olması ise, bu yılmak yorulmak bilmez insanın adını, gururla yaşatmaya devam edecektir.

Bu, bir hakkın teslimi ve geçmişten geleceğe ulaşmanın sağduyusu olacaktır. Toplumsal katılımla sağlanacak destek, kamuoyu talebinin varlığını ve gücünü gösterecektir.

Saygılarımızla, katılımlarınızı bekliyoruz.

TVHMD

Tayyareci Vecihi Hürkuş kimdir?

Yaşam öyküsü: https://www.tayyarecivecihi.com/vecihi-hurkus

İlkler: https://tayyarecivecihi.com/vecihi-hurkus/turk-havacilik-tarihinde-vecihi-hurkusun-ilkleri/

Diğer Projelerimize Göz Atabilirsiniz

*Bu imza kampanyası 3. Havalimanının isminin “İstanbul Havalimanı” olarak belirlenmesi ile sona ermiştir. Destekleriniz için teşekkürlerimizi sunarız.
Diğer projelerimize göz atmanızı rica ederiz.

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!