Gönül Hürkuş ŞARMAN

Derneğin sevgili kurucularına derin sevgilerimle…

 

28.01.2008

Vecihi Hürkuş’un Büyük Kızı

Alp Selim ŞARMAN

Dedemin yaptığı ve Türk tarihine “İlk Türk Tayyaresi” olarak geçen Vecihi K-VI’nın ilk uçuşunun 82. Yıldönümünde, dedemin anısını, yaptıklarını hatırlatmak, yaşatmak için bir araya gelen sevgili dostlara selam olsun. Hepinizin ellerine sağlık. Sevgiler, saygılar.

 

28.01.2008

Vecihi Hürkuş’un Torunu

Lee Vecihi MAXSON

IT IS GREAT WORK THAT THIS GROUP DOES FOR MY GRANDFATHER VECIHI HURKUS TO ACKNOWLEDGE HIS PART IN AVIATION HISTORY.

(Bu grubun dedem Vecihi Hürkuş’un, Havacılık Tarihi’ndeki yerini kabul ettirmek için yaptıkları işler inanılmaz.)

06.05.2011

Vecihi Hürkuş’un Torunu

Yılmaz BÜYÜKERŞEN

Vecihi Hürkuş’un Türk Havacılığında çok önemli bir yeri vardır. Türk uçak endüstrisinin ve girişimciliğinin ilk bir iki simasından biridir. 1930-1935 arasındaki yılların ruhunu ve cesaretini devam ettirebilseydik, bu gün her tür uçak üretimi yapılabilen ülkelerin arasında yer almanın ötesinde uzay endüstrisi ve teknolojisi alanında da söz sahibi olabilirdik. Devamı…

Tufan SEVİNCEL

Türk havacılık tarihinin az bilinmesi Türkiye halkları için çok büyük bir kayıptır.

Yüzyılın başından itibaren ileri milletlerin seviyesine gelmek, havacılığı ilerletmek için çaba gösteren kahramanlar, yaratıcı insanların değeri anlaşıldıkça Yüce Türk ulusunun kıymeti, dünya medeniyetine katkısı daha iyi anlaşılacaktır. Yüce önder Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” düsturu ile bize gösterdiği yolda devam etmek, her Türk gencinin, yaşlısının, kısaca her Türk vatandaşının görevidir. Devamı…

Dünya etrafında uçan ilk Türk pilotu, yazar

Defterimize Siz de Yazabilirsiniz

Vecihi Hürkuş hakkında duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz eğer yorumlarınızı dört gözle bekliyoruz.

Müfid EKDAL

Fikirtepesi’nde bir uçak yapılıyor dediler. Gerçekten Vecihi Bey ilk uçağını yapıyordu. Bir akşamüstü Vecihi Bey uçağa bindi, Çamlıca tepesine doğru uçtu ve havada bir taklak attı. Tekrar uçtuğu yere inmedi Yeşilköy’e gitti. Bundan sonra Kalamış’ta yapılan hangarda Nuri Bey uçağını imal etti. Pilot Okulu kurdu. Öğrencilerinden biri “Hoca’m, uçak düşerse ne olur” diye sorunca; “Oğlum sen hiç kuşun düştüğünü gördün mü” demişti. Devamı…

Vecihi Hürkuş Tanığı, Haydarpaşa Numune Hastanesi eski Başhekimi

Ersal YAVİ

İlk Türk sivil uçağının ilk havalanış günü olan 27 Eylül de burada bulunmaktan heyecan içindeyim. Özellikle Vecihi Hürkuş Müzesinin gerçekleştirdiği bu olağanüstü uçağa dokunmak ise ayrı bir güzel duygu. Türk milletinin yetiştirdiği efsanevi uçak ve havacılık sevdalısı Vecihi Hürkuş’u bu vesile ile minnetle anıyorum.
Emeği geçen herkese teşekkür eder başarılı çalışmaların devamını dilerim.

27.09.2012

Vecihi Hürkuş Anıtı’nın Heykeltraşı, ressam ve yazar

Salman ALTUNDAL

Sergide havacılık tarihimizin gerçek bir kahramanını, onun üstün becerisini, zekasını, gayretini, tüm zorluklar, sıkıntılar karşısındaki gülümsemesini somut olarak izliyoruz. Bu gerçek ve örnek cevheri açığa çıkartan dostlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

 

Elinize, aklınıza, yüreğinize sağlık.

Gazete Kadıköy Genel Yayın Yönet.

Yüksel BİRSEL

Sevgili Başkanım,
O, benim de kahramanım oldu. Onu tanımak, onu görmek değildi tabii ki, Onunla ilgili anıları, anekdotları, fotoğrafları, sunumları görüp okudukça ona olan hayranlığım ve saygım daha da arttı. Aziz tayyareci, onurlu adam. Sevgili, saygılı Vecihi Hürkuş Beyefendi, eserinizi yaşatmak için çaba gösteren Vecihi Hürkuş Müzesi yaşatma derneğinin bir üyesi olma onuruna sahip biri olarak size sonsuz saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

29.11.2017 Kadıköy

Ahmet SELÇUK

Bugün tarif edilmez duygular içindeyim. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin iki kurucu üyesi, Sn. Bahadır Gürer, Sn. Hakan Demirbağ ile konuşuyoruz. Mutluluk, heyecan ve hüzün duygularını aynı anda yaşıyorum. Bu yürekli ve kişilik sahibi insanların teşebbüsü sadece vatansever bir kahramana karşı kadirşinaslıktan çok ileri, milli bir görev niteliğindedir. Bu gençler de bu görevi, büyük fedakârlıklar ve imkânsızlıklara meydan okuyarak başarıyla sürdürüyorlar… Tıpkı Vecihi Hürkuş gibi… Devamı…

Vecihi Hürkuş Tanığı, Ulaştırma E. Bakanı, Uçak Mühendisi

Şeref Defterimiz Hakkında

Şeref Defterimiz, etkinlik alanlarımızda, sergilerimizde ve konferanslarımızda yanımızda olan, yükte hafif, pahada ağır olan özel defterimizdir. 10. yılımızı bitirmemizle birlikte bu defterimizi sanal ortama da taşımaya, web sitemizi ziyaret eden Vecihi Hürkuş Dostlarından, yazmak isteyenlere açma kararı aldık.
Derneğimizle veya Vecihi Hürkuş’la ilgili yazmak isteyen bütün Vecihi Hürkuş Dostlarına açıktır.
Yukarıdaki Slide’daki ilgili butondan veya sayfanın altına iliştirdiğimiz butonu kullanarak yazınızı bizimle paylaşabilirsiniz.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Ben Kızıltoprak Rüştiye Sokağında (o zamanlar Nahiye Müdürlüğü’nün bulunduğu sokaktaki) evimizde 1926 senesinde dünyaya geldim. Çocukluğumu sürdürdüğüm 1933 senesinde unutamadığım ve unutamayacağım üstün vasıflı bir şahsiyetle tanıştım. Bu gün anısını yaşatmak ve onun yolunda bir çok gençlerin yetişmesinde örnek ve sembol olmasını amaçladığımız; pilot-makinist-uçak mühendisi ve memleketi uğruna canını feda etmekten asla çekinmeyen, tehlikeler ve olumsuzluklar karşısında asla pes etmeyen Vecihi Hürkuş’tan başkası değildi.

1933 Senesinin bir yaz günü bir uçak havada bir iki tur attıktan sonra Altınordu sahasına indi. sahil yolundan kalabalık tarafından itilerek Nahiye Müdürlüğü’nün karşısındaki arsaya getirip durdular. Kalabalık, uçağın etrafını sarmıştı. Bir kişi uçağın üzerine çıkarak kendini tanıtarak bir konuşma yaptı. Bu kişi Vecihi Bey idi. Burada bir sivil havacılık okulu açacağını ve bu alanda da bir hangar kuracağını bildirdi. Kısa sürede hangar kuruldu. Nahiye Müdürlüğü binasının yanındaki üç katlı binayı da okul olarak faaliyete geçirdi.

Hangarda kısa sürede faaliyetler sür’atle gelişti. Bir deniz uçağı ile iki normal uçak ve bir de üstten uçak motorlu deniz botu üretildi. Ufak tefek arızalar ve kazalar olmasına rağmen herkes mutlu idi.

Boyumun kısalığı ve meraklı kişiliğim dolayısı ile Vecihi Bey ve hangarda çalışanlar bana “Japon” diye hitap etmeye başladılar. Ben ve büyük ağabeyim Osman, ortanca ağabeyim Ahmet, okulun ve hangarın da müdavimlerinden idik.

İki sene beraberlikten sonra, Bandırma’ya, oradan da Erdek’e babamın tayini dolayısı ile gittik. 1939 Senesi başlarında İstanbul’a döndük. İlk işim, hangarın bulunduğu yere gidip oradakileri görmekti. Gittim, ne yazık ki boş bir sahadan başka bir şey göremedim. Çok üzüldüm. Vecihi Bey ve ailesinin Ankara’ya gitmiş olduklarını öğrendim.

1944’de İskenderun’a gidip oraya yerleştim. Gümrük Müşavirliği ile hayatıma devam ediyordum. 1960 senesinde bir İtalyan firmasının getirdiği dört zirai ilaçlama uçağının ithali için Adana Havaalanı gümrüğünde bulunuyordum. İnen bir yolcu uçağında Hürkuş Hava Yolları yazısını okuyarak heyecanla koşarak uçağın yanına geldim. Uçaktan inecek pilotu bekliyordum. Gözlerime inanamadım. İnen Vecihi Beydi. Koşarak yanına geldim ve elini öptüm. Tanıyamadığı bir kişinin elini öpmesine bir anlam veremediği belli idi. Kendimi şöyle tanıttım “Kadıköy’de hangar kapılarını kapatan Osman’ın küçük kardeşiyim” dedim. O zaman gözlerinde bir şimşeğin çaktığını hissettim. Beni iyice bir süzdükten sonra “Sen pehlivan Osman’ın kardeşi Japon’sun demek”. Bu sözle hala kulaklarımda çınlamakta ve tazeliğini korumaktadır. Bu kısa görüşmeden sonra işlerimizi yürütmek üzere ayrıldık.

Aradan iki üç sene geçti. Kışın, bahardan kalma bir gününü yaşıyorduk. Güneşli bir gün olduğu için güneşlenmek için büromun kapısının önünde arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Karşı taraftan bize doğru gelmekte olan deri ceketli ve başlıklı bir kişiye gözüm takıldı. Kendi kendime bu sıcak günde neden böyle giyinmiş diye düşündüm. Ama gözümü de o kişiden ayıramıyordum. İyice yaklaşmıştı ki o gelen, hayranlık duyduğum Vecihi Hürkuş’un ta kendisiydi. Hemen koşarak karşıladım. Büromda kendisini ağırlamaktan gurur duydum. Sohbet esnasında alçak uçuşla maden yataklarını tespit ettiklerini öğrendim. Kendisi yan tarafımızdaki oteline gitti. Bu son görüşmemizdi.

1990 Yıllarında İskenderun Kütüphanelerinde bir araştırma yaptım. Ama aradığım bilgileri bulamadım. Bunun üzerine kısa sürede yaşadığım hatıralarımı yazmaya karar verdim. “Göklerin Korkusuz Adamı Vecihi Hürkuş”. Yeğenim Bahadır Gürer bunu kitap haline getirdi. Birçok dostlarına verdi. Birçok kişi Vecihi Hürkuş’u tanıdı. Ben de bu vesile ile güzide insanlarla tanıştım. Bu gün Vecihi Hürkuş Derneği kuruldu. Ben bir fidan diktim. Bahadır ve arkadaşları sayesinde ulu bir ağaç oldu. Vecihi Hürkuş’a gönül verenler sayesinde bu ağaç, dünya çapında bir ağaç olup göklere hâkim olacak meyvelerini verecektir.

Bu günden, bunu seziyor, gurur duyuyor, mutlu oluyorum. Emeği geçenlere şükranlarımı sunar başarılar dilerim.

Müsterih ol hocam sana layık gençler geliyor.

28.01.2008

Mehmet Gürbüz GÜRER

Vecihi Hürkuş Tanığı / "Japon" / TVHMD Kurucu Üyesi

IT IS GREAT WORK THAT THIS GROUP DOES FOR MY GRANDFATHER VECIHI HURKUS TO ACKNOWLEDGE HIS PART IN AVIATION HISTORY.

(Bu grubun dedem Vecihi Hürkuş’un, Havacılık Tarihi’ndeki yerini kabul ettirmek için yaptıkları işler inanılmaz.)

06.05.2011

Lee Vecihi MAXSON

Vecihi Hürkuş'un Torunu / Pilot

Vecihi Hürkuş’un Türk Havacılığında çok önemli bir yeri vardır. Türk uçak endüstrisinin ve girişimciliğinin ilk bir iki simasından biridir. 1930-1935 arasındaki yılların ruhunu ve cesaretini devam ettirebilseydik, bu gün her tür uçak üretimi yapılabilen ülkelerin arasında yer almanın ötesinde uzay endüstrisi ve teknolojisi alanında da söz sahibi olabilirdik.

Ufuklarda süzülen uçakları üretebilmek için ileri ufukların sahibi yöneticilere ihtiyacımız var.

Vecihi Bey, değerlendiremediğimiz kıymetlerden biridir. Kendisini rahmetle anıyor, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi’nin gerçekleştirilmesi için yola çıkan derneğin başkan ve yönetim kurulu üyeleri kutlayarak başarılar diliyorum.

06.12.2010

Yılmaz BÜYÜKERŞEN

Prof. Dr. /Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

50 yaşına merdiven dayamış birisi, bütün bu yılları uçak fobisiyle geçirmişse ne yazık ki bu değerli insanlardan da bihaber yaşamıştır.

Vecihi Hürkuş’u saygıyla anarken; ilk şehidimiz Eribe’yi gıpta, hayranlık ve sevgimle her zaman düşüneceğim.

Bu gün burada bu güzel sergiyi görmeme ve hayatımdaki ciddi bir kaybı gidermeme vesile olanlara da sonsuz teşekkürlerimle, saygılar sunarım.

07.05.2008

Emine Ekşi DEMİRHAN

Emekli Hemşire

Vecihi Hürkuş Müzesi ve Hürkuş Dostlarına

Uçabilmek, kuş gibi uçabilmek insan soyunun en büyük özlemidir.

Tüm insanlık tarihi uçma tutkusu ile gelişmesini sağlama yolunda bir evrimin sağlanması sürecidir. Bunu ancak makine ve araçla sağlayabileceği bilincine erişmesi çok yakın zamanlara rastlar.

Sayın Vecihi Hürkuş bu evrimi tamamlama yolunda bir halka, hem de zincirin ilk halkasıdır, Anadolu topraklarında.

Hangi buluş sahibi yoktur ki bu uğurda mücadele vermesin. İnsanlık onun omuzlarında yücelmesin.

Vecihi Hürkuş sen bu yolun yolcususun hem de gökyüzünde insan özgür düşüncesinin temsilcisisin. Rahat uyu.

Sana engel çıkaranların hangisi bir iz bırakmış, onları bilen hatırlayan var mı? Ama sen yaşamdasın, anılarda var olacaksın, yaşayıp yaşatılacaksın.

15.03.2009, Kadıköy

Vural YİĞİT

Doç. Dr.

Vecihi Bey’in tutkulu, yaratıcı, üretken ve girişimci kişiliğinin bizlere, Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencilerine örnek olmasını diler, katkılarınızdan dolayı kutlarım.

11.03.2008.

İsmail H. TUNCER

Prof. Dr. / ODTÜ Havacılık ve Uzay Müh. Bölüm Bşk.

Fikirtepesi’nde bir uçak yapılıyor dediler. Gerçekten Vecihi Bey ilk uçağını yapıyordu. Bir akşamüstü Vecihi Bey uçağa bindi, Çamlıca tepesine doğru uçtu ve havada bir taklak attı. Tekrar uçtuğu yere inmedi Yeşilköy’e gitti.

Bundan sonra Kalamış’ta yapılan hangarda Nuri Bey uçağını imal etti. Pilot Okulu kurdu. Öğrencilerinden biri “Hoca’m, uçak düşerse ne olur” diye sorunca; “Oğlum sen hiç kuşun düştüğünü gördün mü” demişti.

Büyük bir vatanseverdi. Kendisini yakinen tanımak imkanını bulduğum için kendimi çok mutlu sayarım

Allah rahmet etsin.

28.01.2008

Müfid EKDAL

Vecihi Hürkuş Tanığı / Dr. / Haydarpaşa Numune Hastanesi Başhekimi

Vecihi Hürkuş Bey’in, küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu gibi Türk milletinin gündemine yeniden gelmesine yol açan büyük çabalarınızı yürekten kutlarım. Kendi uçağımızı, helikopterimizi yaparken karşımıza çıkan zorluklarda Vecihi Bey’in yılmaz inancı bize büyük güç veriyor. “Hürkuş” uçağımızı uçurduğumuzda, bu milletin kendisine olan vefa borcunu da ödemek arzusundayız.

Sizi bu çalışmalarınızdan dolayı candan kutlar, elinde özenle koruduğu belgelerle bize bu günleri yaşatan çok sevgili kızı Sn. Gönül Hürkuş Şarman Hanımefendiyi de saygı ile selamlarım.

06.03.2008

Özcan ERTEM

TUSAŞ Entegre Uçak Sistemleri Başkanı

Büyük Havacı, Kahraman Tayyareci Vecihi Hürkuş’un yaptıkları her zaman havacılığa gönül vermiş Türk evlatlarının kıymetli bir rehberi olmuş ve olmaya devam edecektir.

Saygı ile eğiliyorum.

13.03.2008

Cahit ÇIRAY

Prof. Dr. / ODTÜ Havacılık Müh. Böl.

Ben pilot olamadım. Oğlumun pilot olması için çalışacağım.

O da olmazsa, torunuma vasiyet edeceğim.

Derneğe başarılar…

06.05.2008

İbrahim Hakkı COŞKUN

Derneğin sevgili kurucularına derin sevgilerimle…

28.01.2008

Gönül Hürkuş ŞARMAN

Vecihi Hürkuş'un Kızı / TVHMD Onursal Üyesi

Asla yılmadan korkusuzca çalışması ve Türkiye’mizin havacılığı için yaptığı kutsal emekleri ile biz uçuş testçilere her zaman yol gösterici olmuştur ve olacaktır.

Ruhunu göklerde yaşatacağız. Kendisini ve ekibini saygı ile anıyoruz.

Serdar ÇORA - H. Erman ÖZER - Serhan YÜKSEL

Uçuş Test Mühendisleri / TUSAŞ

Türk havacılığının babası Vecihi Hürkuş adına ne yapılsa azdır.

Onun anısına Türkiye göklerinden yansıyacak yarınlar, tüm Türk halkının gurur ve onur kaynağı olacaktır.

Vecihi Hürkuş adını ölümsüzleştirecek her adımda bizler çok gururlanacağız.

Şükürler olsun ki, bu uğurda çaba sarf edenler var ve gördüğüm kadarı ile bu ilke paralelinde çalışmalarına devam ediyorlar.

Sevgiler.

21 Aralık 2008, İstanbul

Hanri BENAZUS

Yazar

Sayın Dernek Yetkililerine,

Havacılık konusunun (iflah etmez bir tarih meraklısı olarak) öteden beri ilgim vardır. Sergiyi geç de olsa gezdim. Çok beğendim. Temalı sergileri açmanın çok zor olduğuna inanırım. Ülkemizde belgeleri (aramak ve taramak) işinin ömür törpüleyici bir iş olduğunu, rahatça söyleyebilirim. Uzun bir sürecin içinde bu malzemeler toplanmıştır… Ve inanıyorum ki sergiye gelenler de bu arama ve tarama faaliyetine katkıda bulunacaklardır.

Hele hele derneğin kurulması çok anlamlı bir duyarlığın ifadesi…

Hazırlayanların ellerine sağlık…

Saygılarımla,

02.02.2009, İzmir

M. Atilla İMRE

Vecihi Bey’in anılarını okuduktan sonra, uzun uzun düşünmüştüm.

Neden? 

Niye?

Niçin? Diye… Böylesine muhteşem bir insanı kazanmak için bizlerin uğraşması gerekirken, Vecihi Hürkuş bıkmadan usanmadan Türk ulusu için üretmiş.

Sağ olasın Vecihi

Kurtuluş Savaşı’ndan Bölük Komutanı Ybz. Fazıl Bey’den tam iki kat fazla (40 sorti) uçan bu büyük kahramanın önünde eğiliyorum.

İnşallah gelecek nesillere Vecihi Hürkuş’u tam adına yakışır şekilde tanıtacağız.

28.01.2008

Naci YAVUZ

Tasarımcı

Vecihi Hürkuş Dernek Başkan ve Üyelerine;

Böylesine saklı kalmış yüce değerlerimizi bize kazandırma çabalarınızdan dolayı sizleri kutluyor ve başarılar diliyorum. Geçmişteki böylesine inançlı ve cesaretli insanlarımızı gün ışığına çıkarma ve toplumumuza kazandırma çabalarınızda yanınızdayız, elimizden geleni yapmak hepimizin vatandaşlık görevidir.

İnşallah gençlerimize örnek teşkil edecek ve cesaretlendirecek bu çabalarla büyük önder Atatürk’ümüzün de özlemi yerine gelecek; bu yeni yüzyılda gökleri gençlerimizin Vecihi Hürkuş şevki ve sevgisi ile dolu “Göklere yeniden sahip olma” gerçeği dolduracaktır. Bu günü görmek sabırsızlığıyla çalışmalarınızda yeniden yeniden başarılar diliyor ve kutluyorum sizleri.

30.01.2009, İzmir

G. GÜNDÜZ

Emekli Öğretmen

Dedemin yaptığı ve Türk tarihine “İlk Türk Tayyaresi” olarak geçen Vecihi K-VI’nın ilk uçuşunun 82. Yıldönümünde, dedemin anısını, yaptıklarını hatırlatmak, yaşatmak için bir araya gelen sevgili dostlara selam olsun. Hepinizin ellerine sağlık.

Sevgiler, saygılar.

28.01.2008

Alp Selim ŞARMAN

Vecihi Hürkuş'un Torunu

Bu güzel bilgileri müze olarak muhafaza ederek genç kuşaklarımıza aktarmaya çalışanları kutluyorum.

Uluslar, Vecihi Bey gibi öncü, atak, cesur insanlarıyla adım adım ilerlemeler yaparlar. Bu gurur verici benzersiz başarı ve faaliyetleri Türk ulusuna hediye eden Vecihi Bey ve şehit kızı Eribe’nin gençlerimize ışık olmalarını diliyorum.

Toplumumuzun bugün onlara yakışmayan koşullardan kurtularak bilimi öncü yapan bir yola gireceğini ve Vecihi Bey gibi insanlarımızın başarılarını anlayacağına inanıyorum.

07.05.2008

Ramih MUŞTU

Tesadüfler çok güzel. Ben İstiklal Caddesinde gezerken rahmetli Vecihi Bey’in sergisini gördüm, gezdim. Çok güzel anılarım tazelendi. Bu kabil sergiler çok güzel ve faydalı. İnsan ölüp gittiğinde 3-5 sene sonra unutulup gidiyor. Biz de öldüğümüzde hepten bitecek.

Ben burada bir hatıramı anlatacağım. 14-15 yaşımda idim. Beşiktaş’ta Serencebey yokuşunda bir ağabeyimle konuşmasına şahit oldum. Şöyle anlattı (Oğlum, bir gün yeni bir uçak yaptım ama o zaman uçağın üzerine sürülecek solüsyon yok. Ben de uçağın bezine işkembe, kemik kaynatıp sürdüm. Sabahleyin kalktık ve uçağa baktım. Uçağın renginin bir günde beyazdan kapkara olduğunu gördüm. Uçağın yanına gittiğimde, siyah bir bulut kalktı. Meğerse karasinek olduğunu anladım.

18.06.2010

Mehmet Çetin BERKAY

Sn. Vecihi Hürkuş’un Türk havacılığının gelişmesine cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yaptığı devasa katkıları ne yazık ki çok çabuk unutmuş ve bugün havacılığı meslek edinmiş insanlarımız bile Vecihi Bey’in başarı ve ilklerinden bihaber olmuşlardır.

Sizlerin sayesinde belki de çeyrek asır önce yapılması gereken şimdi mümkün olacak ve halkımız sayılamayacak kadar çok olan genç cumhuriyetimizin kahramanlarından birini tanıma ve takdir etme fırsatı bulacaktır.

Umarım çabalarınızda Vecihi Bey’in, amacı Türk havacılığının ilerletilmesinden başka bir şey olmayan çabalarında olduğu kadar gereksiz engelleme ve kısıtlamalarla karşılaşmazsınız.

Bizlerin üstüne düşen tek şey ise size maddi ve manevi olarak, imkanlarımız elverdiği ölçüde yardımcı olarak bu kutsal sayılabilecek çalışmalarınıza katkıda bulunmaya çalışmaktır. Yolunuz açık olsun.

08.05.2008

Hilmi İNCİRCİOĞLU

Sayın Vecihi HÜRKUŞ (Tayyareci) Müzesi sayın yöneticilerine,

Türk sivil ve Askeri havacılık tarihinin öncüleri ve bizi bu günlere taşıyan Atatürk’ün izindeki fedakâr insanlarını, bizlere sevgi ile anma fırsatını verdiğiniz için şahsınızda bütün çalışanlarınıza ve emek verenlere sonsuz teşekkürler, başarılar.

Gözlerinizden öperim.

Vecihi Hoca nur içinde yatsın.

12.06.2008

Atilla ÇELEBİ

Kaptan Pilot / THY PRESIDENT & CHAIRMAN (Emekli)

Türk havacılık tarihimizin en önemli kişiliği olan Vecihi Hürkuş, ilkleri, uçuşları ve üretimleri ile daha derinlemesine incelenmesi ve irdelenmesi gerekmektedir. Profesyonel ve amatör havacılığın her bir ferdinin örnek alması gereken Vecihi Bey, geçmişine yakışır şekilde tanıtılmalı ve taçlandırılmalıdır.

Saygı ve sevgilerimle

28.01.2009

Fikri BULANIK

Havayolu Pilotu / Uçak-Helikopter / Genel ve Teknik Havacılık Danışmanı

Bu gün gerçekten Rahmetli Vecihi Hürkuş’un anılarını dinlemek ve sergisini gezmek eşimle beni çok mutlu etti. Yeteri kadar desteklenmediği kanısındayım. Aksi takdirde, semalarımızda basit de olsa bir Eğitim Uçağının uçtuğunu görebilirdik.

Hayatından, mühendisliğinden, girişimciliğinden ve en önemlisi; havacılığı her yönüyle benimsemiş bir pilot. Etkilenmemek mümkün değil. Ruhu şad olsun.

13.06.2010

Volkan TİRYAKİLER

Em. Hv. Pilot Tümgeneral

Vecihi Hürkuş anısına düzenlenen tanıtıcı sergi için emeği geçen, ayrıca bana sözleriyle de bana sergideki resimlere açıklık getiren Sayın Mehmet Bey’e teşekkür ederim. Sivil havacılığın 2000’li yıllarda dahi, tek bir kişinin yürütebileceği bir iş kolu değilken 1932’lerde Vecihi Hürkuş Beyefendinin cesaretini, teşebbüsündeki inancı takdir etmemek mümkün değil. Mehmet Beyefendinin de dediği gibi “Hayat mücadeledir, mücadelesiz hiç bir şey olmaz…”

Dileğim, bu topraklar üzerinde bilim ışığında aydınlanmış barış ve sevgi dolu bir ama tek millet olma varlığımızı sürdürmemizdir. İnançlı aklı ve vicdanı hür insanlar oldukça bu millet bu coğrafyada var olacaktır. Bilim ışığının her yerde yanması dileğiyle,

Saygılarımla,

27.04.2008

Dr. Hikmet CEBECİ

Türk havacılık tarihinin az bilinmesi Türkiye halkları için çok büyük bir kayıptır.

Yüzyılın başından itibaren ileri milletlerin seviyesine gelmek, havacılığı ilerletmek için çaba gösteren kahramanlar, yaratıcı insanların değeri anlaşıldıkça Yüce Türk ulusunun kıymeti, dünya medeniyetine katkısı daha iyi anlaşılacaktır. Yüce önder Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” düsturu ile bize gösterdiği yolda devam etmek, her Türk gencinin, yaşlısının, kısaca her Türk vatandaşının görevidir.

Türkiye’de ilkleri başaran, ilk tayyarecilerimizden Vecihi Hürkuş’un yaptıklarının ne kadar değerli olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyorum. Vecihi Hürkuş’un aziz hatırasını yaşatan başta Bahadır Bey olmak üzere tüm dernek üyelerine en derin saygılarımla.

29.11.2017 Kadıköy

Tufan SEVİNCEL

Dünyanın Etrafını Uçakla Dolaşan ve En Tehlikeli Alanlarına İniş-kalkış Yapan Türk Pilotu

Bu sergi yaralarımı bir kez daha deşmiş, içimi kanatmıştır.

Vecihi Hürkuş ve onun gibi bir avuç kahraman, ülkemizin kurtuluşu için inanılmaz çabalar harcamış ve yokluklar içindeki Türkiye’yi savaştan başarı ile çıkartmışlardır. Bu sergi bunun elle tutulur bir kanıtıdır.

Ve bu sergi aynı zamanda, o koşullar içinde uçak üretip dünyaya satan bir ülkenin şimdi düşürüldüğü durumu gösterendir.

Yeniden silkelenip, yeniden hamle yapmamız için “Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği” paha biçilmez bir hizmet gerçekleştirmektedir.

Yöneticilerini ve çalışanlarını candan kutluyorum.

26.04.2008

Dr. Ferruh YAVUZ

Bugün tarif edilmez duygular içindeyim. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin iki kurucu üyesi, Sn. Bahadır Gürer, Sn. Hakan Demirbağ ile konuşuyoruz. Mutluluk, heyecan ve hüzün duygularını aynı anda yaşıyorum. Bu yürekli ve kişilik sahibi insanların teşebbüsü sadece vatansever bir kahramana karşı kadirşinaslıktan çok ileri, milli bir görev niteliğindedir. Bu gençler de bu görevi, büyük fedakârlıklar ve imkânsızlıklara meydan okuyarak başarıyla sürdürüyorlar… Tıpkı Vecihi Hürkuş gibi…

Hakiki bir kahraman, müşfik bir insan, duygulu bir asker, bilgi ve tecrübesi çok fazla, çok üst seviyede, buna karşı alabildiğine mütevazı olan Vecihi Hürkuş’u tanımış, onunla uçmuş, konuşmuş ve dertleşmiş bir insan olmak ayrıcalığına sahibim. Bu beni çok mutlu ediyor.

O, Türk Havacılığının gerçek bir kahramanı, yıkılmaz bir abidesiydi; hala yıkılmadı, kalbimizde yaşıyor. Onu maalesef Türk Havacılığından silmek isteyenler bugün kendileri silinmiş durumda.

Vecihi Hürkuş her zaman daha fazla öğrenmek, bildikleriyle daha fazla vatanına ve milletine hizmetler verebilmek için çırpındı, çırpındı hayatının sonunda kadar. Karşısına çıkan çeşitli engel ve güçlükler karşısında üzüldü, zaman zaman kızdı; fakat hiç küsmedi, hiç yılmadı; hiç de vazgeçmedi. Yurtdışından yapılan çok cazip tekliflere, “ülkesine yapacağı hizmetler henüz bitmedi” duygusu içinde reddetti.

Onunla aynı dönemde, onun bilgi ve tecrübesinin yarısına sahip teşebbüs sahipleri, devletleri tarafından çeşitli yönlerde desteklenip teşebbüsteki kişi dev uçak fabrikasına dönüştürürken Vecihi’nin türlü yokluk içindeki başarılı çalışmaları kösteklenmiş ve baltalanmak durumuna gelmişti. Bu tutum ve davranış yalnız Vecihi’yi değil, esasında Türk Havacılık Sanayiini daha doğarken boğmuştur.

Bugün, bu değerli şahısların kurup yaşatmaya çalıştığı bu dernek sayesinde gerçek Havacılığımızın Kahramanı Vecihi genç nesillere de tanıtılacak, başarılı, fakat her etapta engellerle karşılaştığı havacılık faaliyetlerine hayat felsefesi gençler için değerli bir ders olacaktır.

Derneğin bütün üyelerine, dolaylı ve direkt olarak Türk Havacılığına yaptıkları ve yapacakları hizmetler için bütün kalbimle şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.

Ahmet SELÇUK

Uçak Y. Müh. / Hususi Pilot

(FAA Aircraft Powerplant Mechanic) Uçak ve Motor Makinisti

Antalya, 29.02.2008

 

Ahmet SELÇUK

Türk havacılığının temel taşına saygılarımla,

Bizler, havacılık âşıkları olarak daima senin yolunda, izinde olacağız. Işığın tüm nesilleri aydınlatmaya yeter.

2014, SELÇUK

Ahmet YAKAR

Bize tarihimizin önemli bir adamı olan havacılığımızın büyük mucidi Vecihi Hürkuş’u tanıttığınız için müteşekkirim. Tarihimizdeki bu büyük mucidin hafızalarımızda yer almaması tarih bilincimizin ne kadar eksik olduğunun göstergesi.

Aslında Vecihi Hürkuş’un yaptıkları hafızamıza kazınan “Türk’ler adam olmaz” klişesine en büyük cevaptır.

Osman Nuri ERSOY

Bahadır Bey,

Rahmetli Vecihi Bey ile ilgili yapmış olduğunuz çalışmalarınız çok büyük takdire şayandır. Bunların devamı ve günümüz gençliği ile paylaşılması dileğiyle

12.06.2008

Cemal ÖKSÜZ

Hv. Y. Müh. Alb. / HHO Hvc. Müh. Böl. Bşk. / Hvcl. Müzesi K.

Havacılığa gönül vermiş ve havacılık adına birçok ilklere imza atmış ve önderlik etmiş Vecihi HÜRKUŞ’u tanımak havacılığa farklı bir pencereden bakmama yardımcı olduğunu içtenlikle söyleyebilirim.

Her Türk vatandaşı Vecihi Hürkuş olmayabilir fakat gönlünde Vecihi Bey’in ruhunu taşımalıdır.

Saygılarımla,

Yaşar KEPTİ

Saygıdeğer Vecihi Bey’i bu güne kadar tanıyamamış olmanın eksikliği ile serginizi gezmiş bulunuyorum.

Kimi zaman hayranlık, kimi zaman şaşkınlıkla gördüğüm, anladığım resim ve bilgiler karşısında bu muhterem insan karşısında, saygı ile eğiliyorum. Ruhu şâd olsun.

30 Nisan 2008

Sümer BARLAS

Ruhunuzun güzelliği ve yaşadığınız ve bizlere yaşattığınız her şey için ruhunuz şâd olsun.

Keşke sizdeki girişimcilik ruhu bizlerde de biraz bulunabilseydi ve yine keşke inancınızdan bir parçasını toplumumuza yüklenebilseydi ve yine keşke sizin gibi insanlar Türkiye’de hala yaşayabilseydi. Sizi tanıdığımız için çok mutlu fakat bir “Vecihi” daha çıkaramadığımız için çok üzgünüz.

Saygılarımız hep sizinle olacak.

05.05.2008

Tolga MAMAT

Bir kahramanı, gerçek bir havacıyı, hak ettiği şekilde anılması için çaba gösteren Dernek yetkililerini can-ı gönülden kutlarım.

Onların aracılığıyla tanıdığım bu büyük havacıyı ömrüm boyunca hatırlayacağım, hiç unutmayacağım.

Sevgi ve saygılarımla,

7 Aralık 2010 – Eskişehir SHYO

Ender GEREDE

Doç. Dr. / Anadolu Ün. Sivil Havacılık Yüksek Okulu

Duygu dolu, bir o kadar da azimli, istikrarlı kararlı bir insan hayatı sığdırılmış 20 dakikaya. İnanılmaz başarılara “engellemelere” rağmen “usulsüzlükle” olsa da bazen yılmadan direnmiş ve bence bugünlere gelebildiğine göre hayallerinin bir kısmını başarabilmiş.

Ülkemizin sahip olduğu ender büyüklerden biri olarak sizinle tanıdığım Vecihi Bey’i keşke daha farklı imkânlar tanıyarak, faydalanmaya çalışsalardı… Harcamak yerine!

Başarılı serginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, emeğinize sağlık.

Zeynep YÜCESOY

Büyük insan, Göklerin cesur pilotu Sayın Vecihi Hürkuş’u 4,5 yaşında iken Kalamış’ta tanıdım ve onun deniz uçağı ile teyzem Neriman Tannur’un kucağında uçağın ön koltuğunda oturduk. Vecihi Bey arka koltukta uçağı idare ediyordu. Ve denizde bir müddet gittikten sonra havalandık. İnsanlar minicik kaldı aşağıda.

Zannederim Yalova’ya kadar gittik.

Bu olay benim için unutulmaz bir anı olarak hatıralarımın arasındadır.

Son yıllarda bana bu güzel anıyı tekrar tekrar yaşatan Sayın Bahadır Gürer ve ailesine kıymetli çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum. 3 üncü İstanbul hava alanına VECİHİ HÜRKUŞ adının verilmesini, ayrıca Kadıköy veya Büyükşehir belediyesinin Müze için bir bina tahsis etmesi dileğimdir.

1920’lerde Türkiye’mize sivil havacılığı getiren, gençlerimize havacılık aşkını aşılayan Pilot Vecihi Hürkuş nur içinde yat.

16.09.2010

N. Özcan ATAMERT

Vecihi Hürkuş Tanığı / Vecihi XIV Deniz uçağı ile uçtu / Yazar / Ressam / TRT Spikeri

İstiklal Caddesinde gezerken gördük, serginizi.

Vecihi Hürkuş ismini hiç duymamıştım. Tanımadığım, çok önemli bir değerimizi sayenizde tanıma fırsatı bulduk. Anlattıklarınız, öğreneceklerimizin başlangıcı olacak. Hepimiz 80 yıllarında doğmuş gençleriz.

Gönüllü olarak gerçekleştirdiğiniz aktarım, bizim için çok önemli. Tüm arkadaşlarım adına sizlere ayrıca teşekkür etmek isterim. Sizden duyduklarımı ve öğrendiklerimi, öğreneceklerimi dost meclislerinde paylaşmak hisleriyle ayrılıyoruz.

Emeğinize sağlık.

13.06.2010

Kaddafi, Derya, Hakkı, Sinem

İlk Türk sivil uçağının ilk havalanış günü olan 27 Eylül de burada bulunmaktan heyecan içindeyim. Özellikle Vecihi Hürkuş Müzesinin gerçekleştirdiği bu olağanüstü uçağa dokunmak ise ayrı bir güzel duygu. Türk milletinin yetiştirdiği efsanevi uçak ve havacılık sevdalısı Vecihi Hürkuş’u bu vesile ile minnetle anıyorum.

Emeği geçen herkese teşekkür eder başarılı çalışmaların devamını dilerim.

27 Eylül 2012

Ersal YAVİ

Vecihi Hürkuş Anıtı'nın Heykeltraşı, ressam ve yazar

Cumhuriyete Kanat Gerenleri saygıyla anıyoruz.

Onların unutulmaması ve yeni kuşaklarca tanınması için çaba gösterenleri kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

07.05.2008

Esat ÖZEN

İnsan hayal eder…

Düşünüp tasarlar, ister. Fakat herkes hayata dökemez. Öyle bir tutkudur ki gökyüzü kocaman bir yürek ister.

Tüm hayaller adına atılan bir adımda en büyük cesaret olan VECİHİ HÜRKUŞ’a sonsuz minnet ve saygılarımla,

Tülin ARI

Tarihe adları geçmiş Türk ismini bazı yerlerde geçirmiş, nokta kadar bile emekleri olan bu kişileri yeni nesillere tanıtmak, onlara bu örnekleri yaşatmak, yapılan hiç bir emeğin unutulmadığını zihinlere işlemek, her eğitimli insanın vazifesi olduğunu, insanlara iyi anılarla vatandaşlık ruhunu işletmeye çalıştığı için derneğinize teşekkürler.

03.05.2008

Aysun TEMİZEL

Bu güzel ülkenin aydınlık yarınlarına olan sarsılmaz inancımla,

Tayyareci Vecihi Hürkuş’un hatıralarının devamını yazmak için heyecanla Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı “HÜRKUŞ”un ilk uçuşunu yapmak üzere bekliyorum.

07 Aralık 2010 – Eskişehir

Murat ÖZPALA

HÜRKUŞ Test Pilotu / TUSAŞ

Serginizi gezdim ve gençlik günlerimi yaşadım. Sevgili Hocam Vecihi Bey sayesinde havacılığı sevdim ve İzmir’de kurulan Kanatlılar Birliği’nde kurucular ile beraber vazife aldım.

Vecihi Hoca’mı yaşattığınız için vazifelilere çok teşekkür eder, Hoca’ma rahmetler dilerim.

İzmir

Hüsamettin ŞINLAK

Kanatlılar Birliği'nde Vecihi Hürkuş'un Öğrencisi / Havayolu İşletmecisi

Milletler kendilerini yüceltenleri unutmaz. Onları yaşatmak için uğraş verenlere de minnet sunmalıyız.

Kadıköy’deki uçak hangarlarının olduğu yerde minicik bir çocukken değerli insan Vecihi Hürkuş’un iltifatına nail olduktan sonra adımı soranlara hep “Tayyareci Erdoğan” demiştim.

Onu ve sevgisini hep anacağım.

Erdoğan KARABELEN

Vecihi Hürkuş Tanığı / Milli Basketbolcu

Türk Sivil Havacılık tarihinin değerli kahramanı Sayın Vecihi Hürkuş’u, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği yetkilileri aracılığı ile daha yakından tanımış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Vecihi Hürkuş’un başarıları havacılığa gönül vermiş Türk gençlerine örnek teşkil etmektedir.

Sevgi ve saygılarımla,

08.12.2010 Eskişehir

Öznur USANMAZ

Yard. Doç. Dr. / Anadolu Ün. Sivil Havacılık Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı

 Anılar, hatıralar, görseller ancak bu kadar iyi hissettirebilirdi o yıllarda yaşadıklarını, bu serginin harika bir müze haline gelmesinin ilk adımı olmasını en içten istiyorum.

Dernekte görmüştüm ama yeterli değilmiş hiçbir şey tek tek incelenmesi gereken, yorumlanması gereken belgeler ve resimler,

Tekrar uğraşınızı, çabanızı tebrik ediyorum. Her zaman tüm kalbimle destekliyorum. Nice güzel seneler…

11.06.2010

Merve DURMUŞ

Bir kahramanın anılarını canlı tutmaya çalışan dernek için ne denilebilir ki?

Elinize, yüreğinize sağlık.

Bu yüzyıla damgasını vurmuş, Türk semalarına adını kazımış bu cesur pilotun hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum.

Bir pilot olarak, test pilotu olarak yeni bir uçakta uçmanın heyecanını yaşamış biri olarak bakınca ne kadar büyük bir pilot, asker olduğunu hissetmemek mümkün mü?

TAI’de yaptığımız organizasyona bizleri kırmadan gelen Gönül Hürkuş Şarman Hanıma da özellikle teşekkür ediyorum.

Bu yolda yanınızda olduğumuzu lütfen unutmayın.

06.03.2008 Ankara

Atilla ÖZDEMİR

Test Pilotu / TAI Uçş. İşl. Şefi / TYGD Başkanı

Türkiye Cumhuriyetine ve Türk halkına büyük katkıları olan Sayın Vecihi Hürkuş’u saygı ve rahmetle anarım.

Sayın Vecihi Hürkuş gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden vatanını ve milletini düşünen, katkıları sonsuz olan nice Türk insanının yetişmesi dileğiyle size minnettarız.

Sayın Gönül Hanım, Sayın Sevim Hanım ve Sayın Bahadır Bey, sizi tanıdığım için onurluyum, mutluyum.

Ömrünüz çok, günleriniz mutlu olsun.

Sevgilerimle,

07.05.2008, Çarşamba

Selda DÖNMEZ

Türk tarihine ismini yazdırmış böyle kahramanların varlığını bilmek, bu milletin bir ferdi olmanın onur ve gururunu bir kez daha hissettirmiştir.

Varlığınızı tanıtma gayreti içerisinde bulunan Bahadır Bey’e bu vesile ile teşekkürlerimi borç bilirim.

Sizlerle gurur duyuyoruz.

Sevgi va saygılarımla,

Ali ALTUNDAŞ

(E) Pilot Binbaşı

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği istikbali göklerde gören Merhum Vecihi Hürkuş’un, günümüzün karanlık zihinlerine ışık olması ve ulusumuzun hak ettiği istikbalde kendisinin de hak ettiği değerin gecikmiş olsa da kendisine verilmesi dileklerimle…

Ruhun şad olsun büyük üstat!

13.09.2014, Selçuk

Oktay ÖZCAN

Sergiyi gördüğümde, yeni bulunmuş bir maden gibi geldi bana. Cahilliğime verin ama ben bu bilgileri daha önce hiçbir yerde ne okudum ne de gördüm. Hem çok sevindim, hem de çok ama çok üzüldüm.

Bu çalışmayı yapanları kutluyorum Çalışmalarında başarı ve güç diliyorum.

05.05.2008

Mehmet DOĞRUYOL

Bir saat içinde Ankara’ya, İzmir’e gidebilmemizin tarihi…

Büyük bir mutlulukla baktım fotoğraflara. 1934 Yılında pilotluk okuluna katılan Bedriye Gökmen en ilgimi çeken unsur oldu. 1934 – kadın – pilot! ? Bildiğimizden başka bir tarih.

Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Mutlu TÖNBEKİCİ

Gazeteci / Köşe yazarı

Vecihi Hürkuş’un anılarını göklerde yaşatmak dileğiyle çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Vedat AYDIN

A-300 Co-pilot

Ben Vecihi Hürkuş’u bugün tanıdım. Ama bizim için yaptıkları çok önemliymiş.

O bizim için çok değerli bir insan. Onu buradan bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyor, huzur içinde yatmasını diliyorum. 

27.04.2008

Melis ELÖPEN

6-C 818

Bu öncü insanların azim ve müteşebbislik ruhunu gençliğe taşıyabilecek çok güzel bir sergi.

Vecihi Hürkuş’un o yıllarda yaptıklarını görünce ömrümü boşa geçirdiğimi hissettim.

Yücel TÜRE

Bilmediğimiz tarihimizi bize ulaştıran sizlere sonsuz minnet ve teşekkürlerimle.

16.06.2010

Canpolat HAKGÜDER

Pilot

Havacılık tarihimizi yeniden hatırlamamıza ve istenildiğinde nelerin başarılabileceğini gençlerimize gösteren Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin çalışması için sonsuz teşekkürler.

26 Eylül 2012

Mehmet ALANLI

Uçak Mühendisi

Türk havacılığına, Vecihi Hürkuş kanalıyla bir tarih yardımında bulunan bu dernek mensuplarını içten tebrik eder ve muvaffakiyetlerinin devamını yürekten desteklerim.
Ergün İbrahim BAŞAK

Koleksiyoner

60 Yaşında Moda doğumlu bir havacı olarak Hocaların Hoca’sı Vecihi Hürkuş’u anmak fırsatı bulduğum için çok mutluyum

Saygılarımla,

13.06.2008, Airex Fuarı Yeşilköy

İlhan İBRAHİMOĞLU

Ölümünden 50 yıl sonra Vecihi Hürkuş Bey’in ismini yaşatmak için çalışanların çabaları, Vecihi Bey’in çalışmaları kadar takdire değer.

Bunu yakından yaşadığım için kalbi başarı dileklerimle,

10.06.2010

Mustafa ÖZDEN

Tesadüfen girdiğim sergide çok yararlı iki saat geçirdim. Emeğiniz için teşekkürler.

Müze idealinin en kısa sürede yaşama geçmesi dileğiyle…

Hürkal TEZVAR

Türk havacılığının yaşaması ve yaşatılması için elinden geleni yapan gönül elçilerine sevgiler, saygılar.

Bandırma

2014, SELÇUK

Reşide GÜNER

Bu sergiyi gezince sizin büyük bir Türk olduğunuzu ve buna ne kadar saygı göstermem gerektiğini biliyorum.

Genç Gezici

Deniz TAŞANYÜREK

Yaş: 11

Romantik bir müteşebbisin önünde saygı ve şükranla eğiliyorum.

Bizi bu hazineden haberdar ettiğiniz için teşekkürler.

E. GÜLERYÜZ

Ne mutlu milletimize böyle kahramanlar yetiştirdiği için. Sadece uçak tasarımı gibi teknolojik meydan okuması değil, girişimciliği ve mücadelesi ile bugün de bize ışık tutmakta olan Sayın Vecihi Hürkuş teşekkür ederim.

Ruhun şâd olsun.

Aykud Alp BERK

TAI Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. Pazarlama ve Strateji Şefi

Bugün Vecihi Hürkuş Dostlarına katıldığım gün.

Bu deftere yazdıklarımız hiç silinmesin. Havacılıkla ilgili her şeyi diğer nesillere aktaralım. Çünkü havacılık mesleği hem ülkemizin hem dünyanın geleceğidir. Çünkü ulu önder Mustafa Kemal’in dediği gibi “İstikbal Göklerdedir”.

14.06.2008

Hakan ORALAK

Öncelikle böyle güzel sergi bir için tebrik ederim. Muazzam bir tarih araştırması olmuş.

Dayımın ismi Vecihi. Çünkü rahmetli Cide’ye geziye gelmiş ve Cide halkını çok mutlu etmiş daha sonra dayımın ismini Vecihi koymuşlar. Çok çok teşekkürler.

28.04.2008

Başar ŞAHİN

Değerli, kahraman havacı Vecihi Hürkuş hatırasına açılmış olan mükemmel sergiyi zevk ve hayranlıkla gezdim.

Hazırlayanları ve Vecihi Hürkuş Müzesi Derneğini tebrik eder başarılar ve gayelerine ulaşmak için en iyi dileklerimi sunarım.

Galatasaray, İstanbul 13 Haziran Pazar

Burhanettin BELGE

Müthiş heyecan duydum

Mutlaka herkes ile paylaşmalıyım

Ne güzel bir başlangıç, devamının gelmemesi beni çok üzdü.

Vecihi Bey’in hikâyesinin günümüze yansıması çok farklı olmalıydı.

Nur içinde yatsın, Allah rahmet eylesin

29.01.2009, İzmir

Oktay DEMET

Buraya babamın isteği üzerine geldim. Hiç pişman olmadım geldiğim için. Havacılığa ve Hürkuş’a dair birçok şey öğrendim ve broşürler aldım.

Çok teşekkür ederim böyle güzel bilgiler öğrenmemize katkıda bulunduğunuz için.

Deniz ÖZGÜN

Böyle bir hayatı ve yapılan çalışmaları bizlere aktardığınız, ayrıca bizzat bizi bilgilendirdiğiniz için gerçekten çok mutlu olduk ve çok etkilendik.

Yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz çalışmalara katkıda bulunabilirsek ne mutlu bize diyorum. Tebrikler

17.06.2010

Özlem - Tayfun - İdil YILDIRIM

Tesadüfen rastladığımız, ancak daha önce hiç tanımadığımız ve duymadığımız bu değerli insanı burada öğrenmemiz çok önemliydi. Çok teşekkür ederim. Derneğin faaliyetlerini takip ederek bilinmeyenlerine ulaşmak isterim.

Saygılarımla,

06.05.2008

Mehmet - Asuman EREMRE

Kalbi havacılık aşkıyla dolu insanlarla, Vecihi Hürkuş gibi önemli ve değerli bir insanı konuşmak ve bilgi paylaşmak hayatımın en güzel anları arasında yer aldı. Bu şansa tanık olduğum için çok mutluyum.

Ankara’da görüşmek üzere…

29.01.2009, İzmir

Gözde ÜLKÜ

Sergiyi gezdiğimde gurur duymamız gereken insanların nasıl harcandığını düşünüp bunlara neden olanlara lanet okudum. Bu insanlara bırakın destek olmayı, yalnızca engel olunmasaydı bile bugün dünya havacılığında saygın bir yerimiz olacaktı.

Her şeye rağmen yılmadan, idealleri uğruna çalışmaktan, üretmekten vazgeçmeyen Değerli Havacımızın acı anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

02.02.2009 İzmir

Ali E. TİTİZ

İlk Sivil Havacılık uçuş günü. Vecihi Hürkuş Anıtı önünde töreni izliyoruz.

Ve yıllar sonra İstanbul Radyosu çok değerli spikeri Özcan Atamert Hanımefendi…

Bendeniz Havacılık Tarihinde adı yazılan Bebekli Atıf Bey’in torunu Şekip Gümüşkanatlı.

Saygı ile anıyoruz.

27.09.2013

Şekip GÜMÜŞKANATLI

Hayâl et gerçekleşsin…

Vecihi Hürkuş en büyük gurur kaynağımız.

Bizlere tekrar bu gururu yaşatan Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’ne ve Hezarfen Havacılık ve Uzay Kulübü olarak düzenlediğimiz etkinliğe destek verdiğiniz için Bahadır Bey’e teşekkürlerimizi sunarız.

Her zaman destek ve gururla yanınızdayız.

Halil KAYA - Özge GÖKTEN

Türk havacılık tarihinin en önemli ismi Sayın Vecihi Hürkuş’u 16 Temmuz 2008 tarihinde, ölüm yıldönümünde saygı ve şükranla anıyoruz.

Sayın Gönül Hürkuş ŞARMAN’ın himayelerinde ve Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin değerli üyelerinin girişimleriyle O’nu anmaktan dolayı gururluyuz.

Gerçek bir kahraman olan Sayın Vecihi Hürkuş’un açtığı yolda yürümekten onur duyuyoruz.

16.07.2008

Hande ERDEM

TUSAŞ / Halkla İlişkiler

EBSO-İzmir

Türk milletinin devamlılığının sağlanması ve yeni Vecihi’lere örnek olması için hayatlarındaki hazinlikleri ile Vecihi Hürkuş’u (ları) yeni nesile anlatmak ve unutmamak, hatıralarına saygı göstermek bu milletin yapacağı görevlerdendir: yapacaktır da.

Emeği geçenlere saygı ve selamlarımı sunarım.

28.01.2009

İbrahim ÜRET

(E) Hv. Sağ. Astsb.

Vecihi Hürkuş gibi ülkemizin kadri, kıymeti yeterince bilinmemiş, tanıtılmamış bir değeri adına yapılan 10. Yıl kutlamasına davet edilmek gurur vesilesi oldu benim için.

Umarım Türk havacılığı bu değerine hak ettiğini yakın bir zamanda verir.

Teşekkürler.

29.11.2017 Kadıköy

B. Serdar ARDUÇ

(E) Dz. Yb.

İz bırakabilmek kadar izleri bulabilmek de çok önemlidir.

İzi bulduğunuz için derneği gönülden kutlar. Bu tür sergi ve etkinliklerin devamını ve sıklığının artmasını temenni ederim.

Türk halkının gerçek kahramanlarını ne kadar yaşatsak azdır.

Ne mutlu Türk’üm diyene.

H. Can SÜKAN

Yk. Mak. Müh.

Vecihi Hürkuş, havacılığımızda birçok ilki gerçekleştiren ve havacılığımızın unutulmayacak ve unutturulmayacak bir ismidir.

T.H.K. Müzesi tanıtım elemanı olarak görev yapacağım süre içerisinde Vecihi Hürkuş’un yaptıklarını ve vermiş olduğu kararları yerine getirmede gösterdiği azmi ve inancını genç nesillere anlatmaya devam edeceğim.

Sonsuz sevgi ve saygı ile anıyorum.

Gönül SUNAYOL

Her akşam başımı yastığa koyduğumda atalarımız, dedelerimiz nenelerimiz aziz şehitlerimiz yani sizler için dua ediyorum muhakkak.

Mekânınız cennettir. Sizlerin sayesinde rahat, huzurlu bir şekilde yaşamımızı sürdürüyoruz. Şimdiki zamanı belki görmek istemezsiniz. Neyse rahat uyuyun dualarımızı eksik etmeyeceğiz. Mekânınız cennet olsun. Vatanımız sağ olsun. Teşekkür ederiz.

Ayhan AKSOY

Geçmişe dair huzur dolu bir kaç cümle ile yazmayı istediğim bir kaç şey olabilseydi keşke merhum Vecihi Hürkuş için. Bir Tayyarecinin Anıları’nı okumak bana bu topraklarda yaşadıkça içimde çözülmeyecek bir düğüm oluşmasına neden oldu. Belki adı William, memleketi batıda olsaydı, bugün seyahatlerimizde onun uçaklarını kullanıyor olabilirdik, kim bilir?

Bu sergiyi görmek çok sevindirdi beni. Sanki bir şeyleri beraber yaşamış gibi oldum. Uğraşan herkesi kutlarım teşekkür ederim.

Bekir TATAR

Bizler Anadolu Üniversitesi SHYO öğrencileriyiz.

Havacılığı seven, havacılığı geliştirmek isteyen öğrencilerden

Tarihimize baktığımızda Vecihi Bey gibi büyük önderleri okuyup örnek almak bizim için büyük bir tecrübe. Böyle güzel bir çalışmayı bizlerle paylaşan sizlere çok teşekkür ediyoruz.

13.06.2008

Aydoğan ÇEVİK - Turan SAYILKA - S. Mert EVRİM

Anadolu Üniversitesi / SHYO

Sayın Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Üyeleri,

Tayyareci Vecihi Hürkuş Anma Etkinlikleri ODTÜ ayağında, ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nde düzenlenen etkinliğin alt yapısının hazırlanmasında ve etkinlik sırasındaki desteğiniz ve bu süreçteki yakın ilgi ve samimiyetiniz için teşekkürlerimi sunarım.

07.03.2008

Ümit ERGİN

ODTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu üyeleri adına / Yönetim Kurulu Başkanı

O bir pilot…

O bir mühendis…

O bir kahraman…

O bir girişimci…

İçindeki acıyı hissettik, seni anladık ve sana sahip çıkacağız. Seninle gurur duyuyoruz.

28.01.2008

Oya BENGİ

İsimlerini duyarak büyüdüğüm bu saygın insanlardan Kıymetli Vecihi Hürkuş’un anılarını yaşatmak üzere kurulan Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin EBSO’da açmış olduğu bu kıymetli sergiden onur duymaktayız. 2009 Yılında o gün yapılanların olmaması bizler için bir üzüntü.

Çok çalışmalıyız.

Sevgi ve saygılarımla,

28.01.2009

Tamer TAŞKIN

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi / EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

Büyük Türk Tayyarecisi

Sayın Vecihi Hocam

Sizin yaptıklarınızla istikbalin göklerde olduğunu anlıyorum.

Tüm yaptıklarınız için müteşekkirim.

O yıllarda değerinizi bilemesek de şimdilerde sizi anlatmak için elimden geleni yapacağım.

Gökhan KARAKAŞ

Milliyet Muhabiri

Göklerin Korkusuz Adamı

Tarihimizde çok önemli yeri olan “ilklerin” havacısı Vecihi Hürkuş’u yıllar sanra hatırlatan, bütün toplumumuza yaptığı hizmetleri anlatan, gençlere Vecihi Hürkuş’u ve havacılığı sevdiren çok değerli 40 yıllık arkadaşım Sn. Av. Bahadır Gürer’e ve emeği geçen herkese teşekkür eder sevgi ve saygılarımı sunarım.

2 Kasım 2012 Buyaka AVM

Halim ŞAHİN

Orman Yük. Müh.

Her zaman Beşiktaş’ın ilklere attığı imza bu günde bir yenisi eklendi.

Çocukluğumda Nuri Demirağ’ın yaptığı uçakların Barbaros’taki deniz kenarındaki angardan çıkışlarını hiç unutmadım.

İnşallah bundan sonra memleketimizde uçak yapımı için kollar sıvanır Türkiye Cumhuriyeti daha güzel uçaklara kavuşur.

Cemil ULUSEL

B.J.K. Divan Üyesi

Milli Eğitim’in okullarda ders olarak okutması gereken kişiler, olaylar, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Devrim otomobili, 1930’lar, 1940’lar. Türkiye Cumhuriyeti uçak yapmış, otomobil üretmiş. Türk mühendis ve işçisinin emeği ile…

Bunları sona erdiren mantık, felsefe nasıl bir şeydir?

Ulu önder biraz daha yaşasaydı nasıl olurdu acaba?

Devrim ÖNER

Türk sevdalısı büyük Türk evladı Vecihi Hürkuş tayyarecilik sanayine hizmetlerini saygı ile anıyorum.

Nur içinde yatsın.

Mehmet UZUN

Sizin kadar özgür ve özgün olabilmek dileğiyle…

30.09.2012

Esra SEZGİN - M. Ali KARABAĞ

Yıl 1920 ’ler. İnsanların rüyasında gördüklerini atölyede çalışan bir çılgın Türk Vecihi Hürkuş

Hürkuş gönüllüsü, Hürkuş gönlü olan bir tarih öğretmeni.

Kenan KILINÇ

Tarih Öğretmeni

Rahmetli Vecihi Hürkuş Beyefendinin zekâsı, ileri görüşü ve çalışkanlığına ve de yaratıcılığına duyduğum hislerimi saygıyla sunarım.
Ahmet Nur ÇEBİ

Şahsına münhasır havacımızın anısını en güzel şekilde yaşatmaya çalıştığınız için kendim ve Türk havacılığına meraklı tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

07.05.2008

Tuğrul COŞKUN

Bir jet motoru bir uçak kadar önemlidir. Jet motoru icat edebilecek yeni canlar yetiştirebilmeye tüm öğretmenlerimizi davet ediyorum.

11.05.2009

Umut AŞÇI

İnsanlığın geleceğinin örümcek ağlarında değil de bilimde olduğunu gösteren mücadeleyi öğrenmekten büyük gurur duydum. Gençlerimize örnek olacağını ümit ediyorum.
Banu Canan TÜRKAY

Keşke ben de sergide bulunabilseydim. Filimler ve resimlerle gördüklerimden çok etkilendim. Tüm kalbimle dedemin anısını yaşattığınız için teşekkür ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Tül SAYIM

Vecihi Hürkuş hocamı saygıyla anıyorum…

18 Mayıs 2009

Mustafa KILIÇ

THK Basımevi Md. / V. Hürkuş Araştırmacısı

Değerlerimize sahip çıkan bir toplum olmak ve nice HÜRKUŞLAR yetişmesi dileğiyle.
Ömer COŞKUN

Büyük bir sunumu gerçekleştirdiğiniz için teşekkürler. Ülkemizde yetişen değerlerin nasıl harcandığına en güzel örnek olan yaşamı bizlere ders olsun dileğiyle.

Saygılarımla,

Ali DALGIÇ

Havacılık tarihimizin ilklerinden. Başarılı ve yeniliklere odaklı bir kişilik.

Minnettarız.

05.05.2008

Erdal ERDEN

Sayın Vecihi Hürkuş;

Türk havacılığının ve Türk girişimciliğinin şerefli simgesi, pilot, teknisyen, mühendis, girişimci, idealist ve daha sayamadığım onlarca ünvana sahip siz, bizler için bir örnek ve fenersiniz.

Sizin hatıranızı yaşatmak, sizi anlatmak, Türk havacılığının gelişimine tuğla koymak demektir.

Azminizin, hırsınızın ve ideallerinizin, daima bizlere örnek olması dileğiyle, sizlere Allah’tan rahmet ve huzur diliyorum.

Sayın Bahadır Gürer ve tüm Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği üyeleri ve dostları;

Hayat mücadeleniz içinde böyle bir görevi büyük bir özveri ve idealizm ile yürüttüğünüz için, geleceğin havacıları ve sanayicileri olarak sizlere minnettarız.

Türk havacılığı siz ve sizin gibi insanların katkıları ve çabaları ile büyüyecektir.

Saygı ve selam ile,

13.02.2010

Tevfik UYAR

Uçak Mühendisi

Öncelikle, ülkemiz için çok önemli bir şahsiyet olan Sayın Vecihi HÜRKUŞ anısına düzenlenen bu anlamlı sergide yer almanın mutluluğunu yaşamanın heyecanı içerisinde olduğumu belirtmek istiyorum.

Bir havacı olarak, Vecihi HÜRKUŞ’un çabalarını okudukça ve öğrendikçe daha çok işlerin bizleri beklediğini biliyorum. Yapmamız gereken gerçekten çok görevlerimiz var.

Bu sergide “Altın Kanatlar” koleksiyonumun yer almasından büyük onur duydum. İleriki günlerde gönüllü olarak tüm etkinliklere katılmayı görev bilirim.

Başta Vecihi HÜRKUŞ Derneği başkanı Sayın Bahadır GÜRER olmak üzere tüm üye arkadaşlarımı gönülden kutlar, çabalarının devamını dilerim.

Saygılarımla,

18.09.2010, Kadıköy

Yusuf ÖZEREN

E. Hv. Albay

Bu bölümde Cumhuriyet tarihinin başlangıç aşamasında Türk havacılık ruhunun nasıl bir coşkuya sahip olduğunu bir kez daha görmekten mutlu oldum.

Ancak yakın geçmişimizde bu ruhu öldüren Türk milletini tembelliğe hazırcılığa alıştıran herkesi içim buruk bir şekilde anıyorum.

Bir millet üretmeye, ürettiğini satmaya, kendini dünyaya anlatmaya gayret göstermezse onu uyuturlar sonra da yönetirler

Büyük Atatürk’ün “Türk Öğün Çalış Güven” sözü hepimize yol gösteren bir ışık olmalı. Bu ruha sahip bir nesil yetiştirmemiz tek hedefimiz olmalıdır.

Bize başladığımız ilk heyecanı anımsatan bu köşeye emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, saygılarla

14.06.2008

Ali Yetkin YEŞİLBAĞLI

Similatör Uzman / Havelsan A.Ş. / E. Alb.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk ulusunun karakterini ve sahip olduğu nitelikleri tanımlarken kullandığı tüm niteliklere sahip bir dahi, Vatansever, sarsılmaz bir karakter, kahraman ve bütün hayatını vatana, millete, hizmete adamış, Türk Havacılığının Çalışmak için Çırpınan Bir Hizmetkârı…

Vecihi Hürkuş…

İnsanı derinden sarsan ve etkileyen, ibret vesikası bir yaşam öyküsü o.

Büyük ve saygıdeğer hatırası önünde saygıyla eğiliyor ve adını yaşatmaya, rehber olan karakterini, idealizmini, Vatan Sevgisini ve dahi Türk havacılığına zerre değerinde de olsa hizmet etmeye ant içiyorum.

Saygılarımla,

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin naçizane bir üyesi

25.05.2013

Cüneyt ŞANLI

Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Anadolu’da kurulan 18 Türk beyliğinin içinde en küçüğü ve güçlüsü olan Osmanlı Beyliği Türklüğün onurunu, şerefini 600 yıllık üç kıtaya hükmederek hâkim olmuş. Çok değerli bilim ve ilim adamları yetişmiş ve Osmanlı’da Hezarfen Ahmet Çelebi ile başlayan havacılık. Cumhuriyetimizi kuran ve kurtaran rahmetlere saygıyla andığımız, anmaya devam edeceğimiz ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkkuşu sayesinde bu günlere geldiğimiz için bir Türk evladı olarak onur ve gurur duyuyorum.

Hava Harp Okulu kapısından gözlerimin bozuk olduğu gerekçesi ile geri çevrilen bir kişi olarak yapmış olduğunuz bu güzel sergi ve çalışmalar için oğlum Yusuf Kaan Gökyel, eşim Hale Gökyel, kızım Hacer Damla Gökyel ve ben Vehbi Gökyel, sonsuz sevgi, saygılarımızı sunar, çalışmalarınızın devamını dileriz.

Saygılarımla. Ne Mutlu Türk’üm Diyene.

“İstikbal Göklerdedir”

02.10.2010

Vehbi GÖKYEL

İnşaat Mühendisi

Öncelikle teşekkür ederim böyle bir müze kuracağınız için. Ne kadar övünsek azdır ben, Tacettin Acar, ortaokul mezunuyum.

Vecihi Hürkuş’un her kitabını okudum, Türk milleti adına yakışır bir pilot ve sonra ismi unutulmuş ne yazık ki koskoca Türkiye Cumhuriyeti onu unutmuş ne yazık ki.

Atatürk, istikbal göklerdedir demiş ve işaret etmiş, ondan sonra gelenler bir arpa boyu yol kat etmemiş. Çok üzülüyorum.

Böyle bir kampanya başlatsanız elimden geleni yaparım ne yazık ki. Ben oğlumla geldim müzeye ziyaretçi.

Büyük Çekmece’deki Belediye uçakları parklarda çürütüyor. Onları bir müzede görmek isterim ve okulda ne yazık ki incirlide F-5 ‘i oraya koyan zihniyet çok yanlış yolda. Oradan geçerken insanlar geçerken arabayla bakıyor ha bir kuşa bak, ha da ona.

Çok teşekkür ederim.

02.10.2010

Tacettin ACAR

Milletimizin makûs talihini, insanlığın medeniyet gelişiminde, havacılık alanında değiştirmeye adamış bu yüksek şahsiyetin manevi hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Tüm dünyaya örnek olacak düzeyde çok önemli özgün katkılarda bulunan Sayın Vecihi Hürkuş, girişimciliğin ne olması gerektiği hususunda da müstesna bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Uygarlıklar yüksek ideallere sahip ülkelerin ve onların bağrından çıkan insanlarıyla var olabiliyorlar. Vecihi HÜRKUŞ bu anlamda da gelecek kuşaklara ilham vermeye devam edecektir. Müzemizin değerli ahde vefa, değerbilir personelini kutluyor, saygılar sunuyorum.

17.10.2014

H. Oğuzhan AKOVA

Bilmiyoruz!

Tarihimizi bilmiyoruz. Bilmek, hatırlatmak istiyor muyuz, meçhul!

Sitemliyim; bunca havayolu şirketleri, okulları, dernek ve kulüpleri var, hiç birinden ses çıkmıyor; bir tarih unutulup toprağa gömülüyor.

Vecihi Hürkuş!

Türk tarihinin belki de, şüphesiz Türk havacılığının en öndeki ismi. Yalnızca izlediğimiz filmimizde değil; kitap, ansiklopedi, bilirkişilere danışmalıyız ki onun adını yaşatabilelim.

Unutma Türk! Kendini havacılığa heba etmiş, feda etmiş bir canı unutma. O, senin ilk adımın olsun bu semalara.

Arkamdaki ayak izlerim bana tarihimi gösterdiği gibi; dilerim yapılan yeni proje, okul ve çalışmalarda onun adı, tarihi yaşatılır, biz de bu ayıbımızı örteriz.

Dilerim bir gün herkes aynı sesi inletecek bu güzelim vatanın, o güzelim semalarında,

Asuman aşkıyla…

06.05.2016

Ahmet Hakan ÖZTÜRK

Ben de bir havacı çocuğu olarak bu daveti alır almaz, adeta uçarak buraya geldim.

Böyle muhteşem bir kişiye, böyle muhteşem bir organizasyon.

Helal olsun dedim. İçimde hayranlıkla karışık çok yoğun duygular yaşadım.

Sayın Vecihi Hürkuş, yaptığın hizmetler için sana minnettarız. Ruhun Şad olsun.

Sayın Bahadır Gürer, san da çok çok teşekkürler, tebrikler benim 40 yıllık arkadaşım. Bu muhteşem insanı bizlere muhteşem bir şekilde tanıttığın için…

Selam ve saygılar…

28.01.2008

Halim ŞAHİN

Orman Yüksek Mühendisi

Tayyareci Sn. Vecihi Hürkuş

Türk Havacılığına katkılarını yaptığı eserlerle gösterdi. Bu çalışmalar onun yurtseverliğinin de en önemli işaretiydi.

Onun en önemli işi bu yurdun semalarında hür, özgür, uçmak, uçurmaktı. Bu işler onun hayatının amacı oldu ve zorlu mücadeleler verdi. Tayyareci Vecihi bu mücadelesini burada “havacı”lara karşı verdi!!!

Sevgili Vecihi Bey

Yurdun gerçek gökyüzü âşıkları yolunda, izinde ve göklerdedir. Senin de bizleri bulutların arasından izlediğini biliyoruz.

Gözün arkada kalmasın.

Ruhun Şad olsun.

12.06.2008

Yavuz SÜTÇÜ

EBSO, Pasaport-İzmir

Göklerin Korkusuz Adamı, İlk pilot, ilk uçak mühendisi ve cargo/insan taşımacılığı başlatan -kısaca havacılığın duayeni- Vecihi Hürkuş’u tekrar anmak ile bir İzmirli olarak gurur duydum.

Çalışmaları ve havacılığa katkıları açık denizde bir deniz feneri gibi Türk gençliğine ışık tutuyor ve ders alınmasını sağlıyor. Fakat ne yazık ki bu gün de süren bürokrasinin dişli çarkları onu öğüterek ve çalışmalarına köstek olarak havacılığın gelişmesine ve bugün gelişmiş uygar ülkelerdeki gibi (ABD, Fransa, İngiltere) havacılığın erişmesine engel olmuşlardır.

Her ülke layık olduğu şekilde yönetilir. Ülke halkının eğitim seviyesinin yükselmesi ile çapsız-bilgisiz bürokratlar elimine edilecektir. Tanıtımın ve anmanın sürekli olması gençlere ışık tutacaktır.

Saygılarımla,

28.01.2009

Ahmet BAYDAN

Uzak Yol Gemi Kaptanı

Sevgili Vecihi Hürkuş

İlk uçak üretiminden üzerinden geçen 79 yıl süresince kendi uçağımızı üretme imkanı bulamadık. Maalesef basiretsiz yönetimler yüzünden askeri darbeler sonucu ülke bir türlü kendini geliştirememiş ve geleceğe dair adımlar atamamıştır. Ben inanıyorum ki gerçekten “İstikbal Göklerdedir” hava sanayi gelişmemiş ülkeler gelişmiş ülkelerin sömürgelerine mahkûmdur. 79. Yıl yazında seni daha iyi tanıma fırsatı buldum. Daha iyi bir hava sanayi geliştire adına genç beyinlere sahip çıkacak yönetimler için bol bol dua ediyoruz.

Sizi andığım bu günde Allah’tan rahmet diliyorum.

Mekânınız cennet olsun…

Saygılarımla

23.10.2012, Pazar, 15,50

Semra ÇALBIYIK

Havacılık tarihimizin mihenk taşlarından, belki de en önemlilerinden biri olan müteveffa Vecihi Hürkuş Beyefendi’nin bu ülkede, bu ülke gençlerinin havacılığa olan aşkını yeşertip ulusal hedefler doğrultusunda önderliği, her türlü takdirlerin ötesinde bir özveridir.

Bu topraklarda bu ülke evlatlarının zamanının kıt imkânları ile dahi olsa neler yapabileceğinin en bariz örneğidir kendileri.

Bu konudaki ilk kıpırdanışlardan bu yana bu işe gönül verenlerin hala ne türlü bürokratik engellerle karşılaştığı maalesef bilinen bir gerçektir.

Ümidim, Vecihi Hürkuş’u örnek alan bu toprağın insanlarının, her türlü engellemeleri aşarak, Türk havacılığını layık olduğu seviyeye çıkaracak olmasıdır.

Aziz hatıraları önünde saygıyla eğilerek,

14.06.2008

S. Cem OKUMUŞ

Doç. Dr.

Daha on üç – on dört yaşlarında kadarken evimizin karşı sahilindeki hangarına gitmek için uçağı ile geçerken büyük bir heyecanla “çok yaşa…” diye bağırıp, sevgiyle gözlediğim Vecihi Hürkuş’u anma vesilesi beni pek duygulandırdı.

Sevgili Bahadır’ın bu ilgisi ve uğraşı Türk gençlerine tanıtma bakımından çok büyük birgereği yerine getirdiğine inanıyor ve onu kutluyorum.

Bu kısacık cümleler o yaştaki heyecan ve sevgimi anlatmaya yetmez. Vecihi Hürkuş’un iyi tanınıp bilinmesi, Türk gençlerini aydınlatma çok önemli.

Bahadır Bey’i candan kutlar, başarılar dilerim.

06.02.2009

Akgül YULKARSLAN

Vecihi Hürkuş Tanığı

Tarihin şanlı sayfalarında haklı ve saygın yerini alan çok kıymetli büyüğümüz “Vecihi HÜRKUŞ”un sergisini büyük bir zevkle seyrettim. Zaten, daha önce okuduğum “Bir Tayyarecinin Anıları” ve Yapı Kredi Yayınlarında çıkan kitabından büyük bir zevk aldım. Bir havacı olarak (Uçak ve helikopter pilotu olarak) gurur duydum. Ancak yurt dışı örneklerinde olduğu gibi Vecihi Bey’in yapmış olduğu, tasarlamış olduğu modellerin de uçak maket/ modellerinin yapılması ve onları yanı başımda görmeyi çok arzu ederim. Öğrendiğim kadarıyla kendisi ile ilgili yeni bir hazırlıktan bahsedilmekte. Bu hazırlıklar içinde Gn. Kur. Bşk.lığının ATASE Başkanlığından da çok fazla miktarda bilgiler elde edileceğini düşünmekteyim.

Çalışmalarınızda başarılar diler, çıkacak olan tüm kitap, film ve model/maketlerinden de gözü kapalı temin edeceğimi büyük bir gururla belirtirim.

Saygılarımla,

Serhat İVECAN

Kr. Plt. Yb.

Büyük Havacı, Büyük Deha, Büyük Vatansever!

Harcadığın emek, gerçekleştirdiği mucize, dimağlarımızda hâlâ yanan ışığın kaynağı oldu. Bu ülke için yaptıkların karşılığında sana yapılanların ve yaşadığın tüm zorlukların müsebbipleri er ya da geç ilahi adaletin ellerine kalacaklardır. Senin gibi vatanseverler bizlere yaratıcının birer hediyesi oldunuz.; bizler de senin izinden gelmeye söz veriyor ve gençleri de bu yolda yetiştiriyoruz.

Şu an ait olduğun yerde yani mavi göklerde huzurla uçtuğuna inanarak, sevgi ve dualarımızı senin için gönderiyoruz.

NUR İÇİNDE UÇ

Melike KUVVET

Bu sergi belki çok büyük değil ve çok insanın gelip geçeceği bir yerde değildir.

Fakat Türk gencini utandıran, vay be dedirten bir başlangıç olması itibarı ile hayatımda gezdiğim en anlamlı sergi olduğunu söyleyebilirim.

Biz gençler olarak bize yol göstermediler, okullarda eğitim olarak görmedik. Ama yeterli değil. Suç birazcık da bizde.

Torunları olarak Vecihi Hürkuş’dan özür diliyoruz…

2009 yapımı uçağın yapımında emeği geçen herkese teşekkürler.

Saygılarımla,

Metin ALKILIÇ

Alkılıç Nakliyat

Tayyareci Vecihi Hürkuş Derneği mensuplarına, Bahadır Gürer’in şahsında gönül dolusu sevgi, saygı ve hürmetler.

Derneğin ilk oluşumu günlerinden itibaren çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum. Şimdiye kadar oluşturduğunuz tüm doküman, film, TV haberi, sergi v.b. takdir ve hayranlıkla gördüm.

Türkiye Cumhuriyeti tayyareciliğine dolayısıyla, bu günkü havacılığımıza ve dünya medeniyetine katkılarıyla zaten ölümsüzleşmiştir Vecihi Hürkuş.

Vecihi Hürkuş ve onun gibileri rahmet ve saygıyla anarken, onun hasletlerini ileriye taşıyacak tüm havacılık ve Vecihi Hürkuş sevenlerine gönül dolusu selamlar ve başarılar.

06.05.2008

Semai Semir DİK

Türkiye’de sivil havacılığı ilk olarak başlatan kişi tanımı ya da sana yapılan tüm güzel tanımlamalar bence hepsi kifayetsiz kalıyor.

Eğer bugün Türk Hava Yolları Avrupa’nın en iyi hava yoluysa şüphesiz bunda senin öncü atılımlarının payı yadsınamaz.

Dileğim, İstanbul’a yapılacak 3. Hava limanına o şanlı isminin verilmesi ve gelecek kuşaklar tarafından bu ülkeye ve sivil havacılığa katkılarının bilinmesi, benimsenmesi.

Müsterih ol “Türk Havacılığının Çalışmak İçin Çırpınan Bir Hizmetkârı”. Çünkü biliyoruz ki ki “İstikbal Göklerdedir”

Saygı ve şükranlarımla,

Sadık YAĞLI

THY Kabin Memuru

Minicik bir kızdım 4,5 yaşlarında

Koca bir dev tanıdım Kadıköy Kalamış’ta

Adı Vecihi Hürkuş’tu bu koca devin

Beni de uçurdu dört buçuk yaşımda

Kalamış’taki deniz uçağıyla.

Yıllar geçti hayatımdaki bu güzel anıyı her zaman saygıyla anıyorum. Büyük pilot, kalbimdeki sevgiyle ellerinden öpüyorum. Nur içinde yat.

Vecihi Bey etkinliklerini gündemde tutan Sayın Bahadır Gürer ve ekibini kutlar, başarılarının devamını dilerken, İstanbul’da yapılacak 3. Hava alanına Vecihi Hürkuş adının verilmesinin çok yerinde olacağına inanıyorum.

19.09.2012

Özcan ATAMERT

Spiker / TRT

Vecihi Bey’in hikâyesini dinledim. Manevi torunundan çok etkilendim. Özellikle Türklerin (yani bizim) nasıl olup da kendi kendilerini sakat bırakmalarını hayretle ve ibretle dinledim.

Şimdi Vecihi Bey’e destek verebilmiş olsaydık bugün belki de aya ilk giden biz olacaktık. Hadi olmadı, kendi uçaklarımızla uçup, Kıbrıs meselesinde, Kerkük meselesinde daha etkin olacaktık. Vecihi Bey’in her şeye rağmen tüm bu çabalarının nasıl göz ardı edildiği nasıl etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı düşünüldükçe kahrolmamak elde değil. Ben de bir makine mühendisiyim ve Vecihi Bey’i rahmetle anıyorum. Ruhu şâd olsun.

Vedat GÜVEN

Böyle bir sergiyi düzenlediğiniz için Vecihi Hürkuş Tayyare Mektebi’ne teşekkürler ederiz. Serginizi beğeni ile gezdim inceledim. Eski pilotların ne kadar uçuş yaptıkları ne zaman nasıl ne koşullarda para kazandıklarını okuyunca çok duygulandım. Benim de çocukluğumdan beri hep hayal ettiğim pilot olmak var hala içimde. Pilot olmayı çok istiyorum ama ne çare. Ama alışveriş merkezini gezerken serginizi görünce hemen dalıverdim serginin içine. Çok sevindim. Bir nevi olsun hevesliğime gitti.

Size teşekkür ederiz böyle etkinliği bize sunduğunuz için. Devamını dilerim.

İnşallah

Saygılarımla

Ramiz ÜMMİHAN

Sevgili Başkanım,

O, benim de kahramanım oldu

Onu tanımak, onu görmek değildi tabii ki, Onunla ilgili anıları, anekdotları, fotoğrafları, sunumları görüp okudukça ona olan hayranlığım ve saygım daha da arttı.

Aziz tayyareci, onurlu adam

Sevgili, saygılı Vecihi Hürkuş Beyefendi, eserinizi yaşatmak için çaba gösteren Vecihi Hürkuş Müzesi yaşatma derneğinin bir üyesi olma onuruna sahip biri olarak size sonsuz saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.

29.11.2017 Kadıköy

Yüksel BİRSEL

Üye

Belge eksikliğinin özellikle yakın tarihimizde çokça hissedildiği bir dönemde gelen bu güzel yayın için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu vesileyle de Sayın Vecihi Hürkuş’a vatanımıza ve havacılık tarihine yaptığı önemli katkıları bir kez daha anma ve öğrenme fırsatı oluştu. Kendisine rahmet dilerken tanrıdan, daha nice Vecihi Hürkuş’ların Türkiye’mize hizmet edebilmesini umarız.

14.06.2008

Feza KIRBIYIK

Dr.

Bugün bir efsaneyi yaşadım.

Tarihimizin uçan efsanesiyle birlikte göklerde uçtum. Fabrikaların kokusunu soludum. Vecihi Bey’le oturup uçaklarla pardon tayyarelerle uçmanın doyumsuzluğunu yarenlik ettik.

Sonra utandım. Bu kadar yakınımızda duranBu mükemmel anıların ne kadar da uzakmışız meğerse. Soluduğumuz havada Vecihi Hürkuş’un uçan tayyarelerinin motor sesleri yankılanıyormuş da habersizmişiz.

Hakan Demirbağ dostum sayesinde Vecihi Hürkuş’u tanımıştım. Ailesini tanıma şansına sahip olmuştum. Başımın üzerinde uçan maket uçağı bile beni heyecanlandırmaya yetmişti.

Sizleri ve sergideki bu tarihi bize yaşatanları kutluyorum.

Saygılarımızla, 

Yaren Zehra KARAHAN - Zeynel KARAHAN

40 Yıllık Dostum,

Sn. Bahadır Gürer

Her işte olduğu gibi, bu ülkemizin en değerli havacılarından birini, gün ışığına çıkarttığın başarılı çalışmandan dolayı seni canı yürekten kutluyor, şahsım ve benim gibi düşünenler adına teşekkür ediyorum.

Ülkemizin kuruluşunda büyük katkıları olan ilk havacılarımızdan Sn. Vecihi Hürkuş’un hatırası önünde saygıyla eğilir tekrar sana ve emeği geçenlere bu organizasyon ve bundan sonrakiler için başarılar diler, selam ve saygılarımı sunarım.

02.05.2008

Halim ŞAHİN

Orman Yüksek Mühendisi

Önüne çıkan her zorlukta pes edip yoluma devam etmeyi düşünürken, sizin ne zorluklara göğüs gerdiğinizi öğrendim. Elimizde o kadar imkân varken, sizin imkânsızlıklarla başardıklarınızı yapamayacak haldeydim.

Hayatınızı bir defa okuduktan sonra pilot olmaya karar verdim. Üniversiteyi üçüncü senemde kazandım ve bu yolda kararlı olmamın yegâne sebebi sizin yolunuzdan devam etmektir.

Yaptıklarınız için teşekkür ederim, yapamadıklarımız için özür dilerim. Evladım olursa ona sizi anlatacağım ve nesilden nesile yaptıklarınızı aktaracam

Kalın sıhhatle yattığınız yerde…

Halil DİNÇER

Öğrenci Pilot

TÜRK HAVACILIĞINI, ÇAĞCIL SEVİYELERE GETİRİP VE NESİLLER YETİŞTİREN BÜYÜK HAVACI VECİHİ HÜRKUŞ’A ÖVGÜLER YETMEZ. ONU ANLAMAK, ONUN AÇTIĞI YOLDA HIZLI ADIMLARLA MÜMKÜN.

ADINI HUŞÛ İLE ANIP, ATAMIZIN DA ÖN GÖRDÜĞÜ ÜZERE GELECEK GÖKYÜZÜNDE.

HÜRKUŞ’UN AMAÇLARI, YAPTIKLARI VE HEDEFLERİ VE DE ÜLKEMİZDEKİ CEZALANDIRILMALARI TARİHİMİZİN SAYDAMLIKLA ALGILANMASI İÇİN AÇIKLIKLA ORTAYA KONMALI, O GÜZEL ADI HAK ETTİĞİ YERLERDE ANILMALIDIR.

SAYGI VE HÜRMETLERİMLE

14.09.2014

Ahmet ÇAĞLIBULANIK

Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda emekleri ve çabalamalarıyla pilot, makinist olarak mücadele eden mümtaz insanın anısına düzenlenen bu etkinlik şahsımı son derece duygulandırmıştır.

Ancak Milli Mücadele ile yetinmeyip daha sonra havacılık sanayii içinde mücadeleye girişmiştir.

Dünya havacılık sanayine paralel bir süreçte inanılmaz üretimler gerçekleştirmiştir. Vecihi Hürkuş Türk insanının bir değeridir. Bu değerin unutulmaması ve yaşatılması için çaba gösteren herkese minnetlerimi sunarım.

28.01.2009

Mustafa BULUĞ

İzmir Model Uçak Havacılık Kulübü Başkanı

Göklerimizin Efsane Pilotu Sayın Vecihi Hürkuş

V ecihi Bey göklerin cesur pilotu

E tkinlikleri sonsuz, cesareti dopdolu

C ihana duyurdu adını 1925 yılında

İ çindeki hevesle yaptığı ilk uçağıyla

H ürkuş adı duyuldu vatanımızın her yerinde

İ lk denemesi Kızıltoprak Kadıköy’de

H ürkuş 1930 yılında adını tarihe yazdırdı

Ü mitle ve sevgiyle pilotluğa bağlandı.

R uhuyla ve azmiyle düşüncesini 21 yaşında gerçekleştirdi

K urtuluş Savaşı’nda göklerde zaferler yarattı

U çağıyla sevenleri uçurdu çıktığı yurt turunda

Ş anslıyım ben de uçtum 5 yaşımda Vecihi Bey’in uçağıyla

Unutulmaz bir anı kaldı o minicik kalbimde. Yıllar sonra bile anıyorum bu korkusuz insanı, bu efsane Türk Pilotunu. Saygıyla, heyecanla ve erişilmez bir sevgiyle

Fenerbahçe, 30 Ocak 2010 Cumartesi 17.00
Sayın Bahadır Gürer,

Sayın Vecihi Hürkuş pilotumuzla ilgili çok kıymetli çalışmalarınızı gönülden kutluyorum. Çocukluğumda bu cesur Türk pilotunu tanımak benim için mutluluk olmuştur. Onun izinde yaptığınız çalışmalar ulusumuz gençleri için de büyük fayda sağlamaktadır. Sağ olunuz. Var olunuz. Başarılar.

Dualarım sizinle. Kalın sağlıcakla…

Özcan ATAMERT KARABELEN

Vecihi Hürkuş Tanığı

Küçücük bir çocukken Vecihi B.in Kalamış’ta evimize yakın olan uçak pistine ve uçaklarına bakmak beni sonsuz derecede heyecanlandırırdı. Ama en mutlu günüm bu eserlerin yaratıcısı, erişilmez insanlık timsali Vecihi HÜRKUŞ’un bana sevgiyle iltifat ettiği gündü.

Onun göklerde bir “hür kuş” gibi dolaşmasını zevkle izliyor ve onun gibi göklerde gezen bir hür kuş olmak isterdim. Hatta bana ismimi soranlara “Adım Tayyareci Erdoğan” derdim.

Milli atlet, milli basketbolcu olarak bu güne kadar sayısını unuttuğum kadar çok madalya ve kupa kazandım. Bunlar kendi eforumla elde edilmiş armağanlardı.

Ancak Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahadır Gürer’in bana armağan ettiği “Vecihi Hürkuş armağanları ve rozeti” bana bütün kazançların “fevkinde” en kıymetli manevi değerlerdir.

Ne mutlu ki onun yakın ilgisini görmüş bir insanım.

Yine ne mutlu ki bugün gençler onu anıyorlar.

Yine ne mutlu ki değerbilir insanların kurduğu bir derneğimiz var.

Onu yaşatmaya çalışan ve yaşatanlara minnettarız.

“Göklere bakın ve selam durun! Vecihi Hürkuş geçiyor”

30 Ocak 2010 Fenerbahçe

Erdoğan KARABELEN

Vecihi Hürkuş Tanığı / Milli Basketbolcu / Yazar

Sayın Bahadır Gürer

İlk sivil havacılığı kuran Sayın Vecihi Hürkuş’un anılarını çalışmalarınızla yaşatıyorsunuz. Bu gün 27 Eylül, Türkiye’mizde ilk Sivil Havacılık Günü’dür.

Ben de 4,5 yaşında Vecihi Bey’in deniz uçağı ile uçmanın mutluluğunu yaşıyorum. Hatırası o minicik kalbimden bu günlere kadar geldi.

Ruhu şâd olsun.

27.09.2013

Özcan ATAMERT

TRT Spiker

1940’lardan sonra Türkiye’ye yazık edilmiştir. Her sahada olduğu gibi havacılıkta uçak üretiminin baltalanmasıyla yazık edilmiştir.
Gürol TOSUN

Değerli pilotumuz ve önderimiz Vecihi Bey için yapılan çalışmalarınız memnuniyet verici. Katkılarınız için teşekkürler.
Ramazan YALÇINKAYA

Türk havacılık tarihinin unutulmaz emektarı Vecihi Hürkuş’u saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz. Biraz da buruk bir şekilde anıyoruz. Daha nice Hürkuş’ların olmasını ve değerlerinin zamanında bilinerek değerlendirilmesini gönülden diliyorum.
Özgül BERK

Eczacı

Sevgili Vecihi Bey,

Felsefenize uygun olarak Türk havacılığında ilklerin teşkil edilmesine, İlklerin hayata geçirilmesine bir parçacık katkısı olan bir Türk Hava Kuvvetleri mensubu subay olarak, kıymetli hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, daha büyük projelere imza atacağımızı mutlulukla müjdeliyorum. Ruhunuz şâd olsun.

R. KARAGÖZ

Bnb.

Türk Havacılık tarihini bu güne taşıyan, tanıtan sizlere çok teşekkürler.
Eyüp TURŞUCU

Kaptan Pilot / THY

Havacılık tarihimizi yaşatmak için verdiğiniz çabayı takdirle karşılıyorum. Başarıya ulaşmanızı gönülden dilerim.
Ahmet ONAT

Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözünü şiar edinen en onurlu sivil kuruluşlarımızdan biri olan size uzun ömürler ve başarılar diliyorum.

13.06.2008

Nuray TURAN

Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmadığınız ve havacılığın bu güzel ilklerini tanıttığınız için hepinize binlerce teşekkür ederiz.

07.12.2010 Eskişehir

Rüyam Merve UZUN

SHYO - Eskişehir

Havacılığın ve hepimizin ilahı olan Vecihi Hürkuş’a yaşarken veremediğimiz değeri onu yaşatarak vereceğiz, göstereceğiz.

Sevgiler.

Nur GÜNDOĞDU

Pilot

Havacılığın ölümsüz kahramanlarından Vecihi HÜRKUŞ’un adını ve ideallerini yaşatacak projelere katkı sağlayanlara sonsuz teşekkürler. Nur içinde yatsın. Havacılık emin ellerde.

7 Aralık 2010, Eskişehir

Ergün KAYA

Yard. Doç. Dr.

Biraz da kendi kabahatimden dolayı bu zamana kadar tanıyamadığım Vecihi Hürkuş’u tanımaktan büyük onur duydum.
R. Murat TAT

Sevgili Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Mensupları,

Saygılarımla,

Stuart KLİNE

Türk havacılık tarihimizin önde gelen isimlerinden bence büyük pay sahibi olan Sayın Vecihi Hürkuş’un adına ve şanına gereken önemin verilmesini temenni ediyorum. Umuyorum ki Yeni havalimanımızın adını alacaktır.
Doğukan ÇELİK

Bu topraklar (Millet) böyle bir uçak imalatçısı (İlk Türk Uçağı) çıkarmış. Yerimiz (İmalatçı olarak) nerde olmalıydı?

BOING, AIRBUS vs. yanında.

Şerafettin ATAK

Mühendis

İstanbul’dan, tarihimizden ne kadar güzel şeyler getirmişsiniz; elinize, aklınıza, gönlünüze sağlık…

Teşekkürlerimle, saygılarımla,

28.01.2009

Namık Kemal NOMAK

Bu deftere imza atmak bile benim için bir şeref. Vecihi Hürkuş gibi değerli bir şahsiyeti tanıtmakta payım olmasına sevinirim.
Seda Girit ULCAY

Ben Mehmet Akif, daha 12 yaşımdayım. Bu Türk Hava Yollarına önem vermiş Vecihi Hürkuş’u saygıyla anıyorum. Ve ona teşekkür ediyorum.
Mehmet Akif YALÇIN

12 Yaş

Sevgili Büyüğüm Vecihi Abi

Senin yaptıklarının binde birini yapabilecek cesareti bulmayı isterdim.

30.09.2010

Ali Rıza ERŞAHİN

Türk havacılığının en büyük faaliyetinin tüm Türk halkına tanıtılması şart! Buna vesile olduğunuz için sizi tebrik ederim.
Halil TOKEL

Prof Dr. / Başbakan E. Danışmanı / THY & THY TEKNİK Gn. Md. Danışmanı

Havacılık tarihinin en önemli kişilerinden olan Sn. Vecihi Hürkuş’a gereken değerin verilmesi en büyük temennimizdir.

Saygılar.

Can HAYDARCAN

Tayyarecilik ve girişimcilik konusunda dedemiz Vecihi Bey’e ne kadar şey borçlu olduğumuzu ve ona yapılanlardan ne kadar utanç duyduğumuzu özellikle belirtmek isterim. Hiç bir şeyin kolayca bulunamadığı yıllarca bunca başarılı tasarımlara imza atabilmiş bir dehanın nasıl olup da unutturulabildiğini anlamak mümkün değil.

İzmir’de havacılığın başlatılıp geliştirilebilmesini bu kadar candan istemiş birisinin bu vizyonunu gerçekleştirebilmek için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum.

Mehmet Feza ECEVİT - Akın ÖZAY - Münip GÜLTEKİN

Öncelikle böyle bir etkinlik yapıp halkımızı bilgilendirdiğiniz ve duyarlı insanlara hitap eden etkinliğiniz için kurumunuza teşekkürlerimizi sunarız.

Uçmak sadece günlük hayatımızda sadece iletişim aracı olarak kullanılıyor. Fakat insanlar uçarken geçmişini, uçuşların ne şekilde başladığını, ne şekilde olduğunun farkında değil.

Sadece duyarsız bir ülkenin insanlarıyız. Etkinliğiniz için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

28.04.2008 Pazartesi

İrem G. AYDIN

Bir emekli hava subayı olarak bugüne kadar kulaktan dolma bilgilere sahiptim. Fakat burada verilen Türk havacılık tarihimiz ve o tarihi yaşatan Sayın Hürkuş’un başarılarını yakinen öğrenme fırsatını bulduğum için çok memnun oldum.

Kendisine Allah gani gani rahmetler diler, bu işe ön ayak olan Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’ne sonsuz teşekkürlerimi bildirir, başarılarının devamını dilerim.

28.01.2009

Zeki ORHUN

E. Hv. Plt. Alb.

Türk Sivil ve Asker Havacılık endüstrisinin ilk kuran girişimcisi Vecihi Hürkuş zaman ötesindeki vizyonu ile ülkeyi çağdaş uygarlık seviyesine havacılıkta ulaştıracakken, buna engel olanlara engel olamadığımızdan uzun yıllar dışa bağımlı havacılık endüstrisi sahibi olduğumuzda Vecihi Hürkuş’dan özür dilerim.

Onun uyarısı ile hareket eden yeni neslin onu da baş tacı ederek havacılık endüstrisini dünya standartlarının ötesine çıkarması dileklerimi temenni ederim.

17.10.2014

Oğuz ACAR

Kaptan Pilot

Bu özel günde burada bulunmaktan çok mutluyum.

Vecihi Bey için ne dersek diyelim, halen ve halen çok az şeyler yaptık.

Sizlerin sayesinde, gelecek kuşaklara çok daha iyi bilgiler ve tarihimizin gizli kalmış sayfalarını aralayacağımıza eminim.

Saygılarımla,

28 Ocak 2015, Çarşamba

Can ÖZKAN

Bağımsız Havacılar

Bu değerli müzenin kuruluşu ve havacılığımızın unutulmaz ismi Vecihi Hürkuş’u yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla yapılan çalışmayı kutluyor, “geleceğin göklerde olduğunu” söyleyen Kemal Atatürk’ü özlemle anıyorum.

Umarım bir gün bu ülkenin geleceği, kendi uçağını, sanayini, yaşama değin tüm güzellikleri kendisi yaratan kuşaklarca yeniden kurulur…

Değerli emekleri nedeniyle Sn. Bahadır Gürer Beyefendi’ye de teşekkür ve saygıyla.

14.03.2009 Kadıköy CKM

Asuman Figen TÜMER

Yazar

Vecihi Bey’in vecih ruhu şâd olsun.

Kendisi ile tanışmak nasip olmadı.

Ancak hatıralarını duymak dahi beni ne kadar heyecanlandırdığını ve ne kadar mutlu ettiğini nasıl anlatsam bilemiyorum.

Yaşa yaşa sen çok yaşa güzel ruh

Umarım vecih ve hür ruhun bugünün insanına da ümit verir.

Seni seven bir ademoğlu İrfan Şükrü…

29.11.2017, Kadıköy

İrfan Şükrü YAĞCI

Sayın Vecihi Hürkuş Derneği

Bu gün böyle bir derneğin var oluşunu öğrenmek beni çok mutlu etti.

Bu gün F-16 uçaklarının kısmen montaj ve kısmen imalatını yapıyor olmamızı zamanında yapamamamızın veya yaptırılmamamızın üzüntüsünü yaşıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Vecihi Hürkuş gibi vatanseverleri rahmet ve şükranla anıyorum.

30 Nisan 2008

Haldun TÜRKÖZ

Elektrik Yük. Mühendisi / Planör Pilotu

Saygıdeğer Vecihi Hürkuş

Türk milletinin yetiştirdiği büyük girişimci ve öncülerden biri.

Sizi tanımaktan, yaptıklarınızı öğrenmekten büyük bir gurur ve mutluluk duydum.

Türk milleti için yaptıklarınız önünde saygıyla eğiliyorum.

Umuyorum yolunuz ve hedefleriniz, hedeflerimiz olsun.

Samettin BAŞOL

Tarih Öğr.

Sayın Bahadır Gürer

Bir ödev vasıtası ile tanıştığım Bahadır Gürer beye çok kısa zamanda bizimle irtibata geçip bize elinden gelen desteğin fazlasını gösterdiği için çok teşekkür ediyorum.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Derneğinin ideali olan müze projesinin en yakın zamanda oluşmasını temenni ediyorum.

21.10.2015

Eray PIRLANT

İstanbul Gelişim Üni. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Dünya havacılık tarihine, Anadolu’dan, Türkiye’den önemli katkılarından dolayı Vecihi Hürkuş büyüğümüzü en derin sevgi ve saygılarımızla anıyoruz. Hala yeri doldurulamamakta olan bu müthiş havacımızın yeni havacılarımıza her zaman örnek olarak kalmasını temenni etmekteyiz. Tasarımlarıyla beraber tüm yaşamıyla dünya üzerinde bir kahraman olarak kalması tüm temennimiz. Onun gibi üretken bir tasarımcı ve havacının daha çok uzun bir süre bu topraklara gelemeyeceğini de düşünmekteyiz. Nur içinde yat Hoca’m. Tarihimizdeki yerin her zaman altın harflerle yerini koruyacak.
Gürsel KAYA

Vecihi Hürkuş’un Türk havacılığına yaptığı katkılar, havacılık alanında verdiği hizmetler, attığı adımlar tüm Türk gençlerine örnek olabilecek faaliyetlerdir. Vecihi Hürkuş’u rahmet ve saygıyla anıyorum. Kendisiyle gurur duyuyorum. Her Türk gencinin de havacılığa gönül vermiş olsun veya olmasın, örnek alması, hayatının incelenip, okunması, araştırılmasına değer bir şey olduğunun farkına varması gerektiği inancındayım. Biliyorum ve inanıyorum ki, saygıdeğer Vecihi Hürkuş gibi vatandaşlarımızın sayısı arttıkça, havacılık, ülkemizde daha da hızlı gelişecek ve tüm dünyaya örnek olabilecek bir ülke olacağız.

07.12.2010, Eskişehir

N. Tebessüm ÖNDEL

Bir havacı olarak burada yapılan çalışmaları takdir ile karşılıyor, havacılık ve uçuş sevgisini Türk gençlerine aşılama hususunda gösterilen gayretlere saygılarımızı arz ediyoruz.

Tarihi şanla, şerefle dolu Türk havacılığınız unutulmazlarını bir kez daha bu vesile ile tanımanın gururu ve hazzı içerisindeyiz.

Tüm bunlarla beraber bu serginin burada sergilenmesinde emeği geçen tüm insanlara saygılarımızı arz ediyoruz.

Saygılarımızla, 

Yasin ATALAY - Recep TOSUN - M. Gökhan TÜRER - Ömer TOSUN - Ali KARTAL,

Bir taraftan gurur duyarak, onur duyarak, tertipleyenleri kutlayarak sergiyi dolaştım.

Ama Hürkuş’un “Ben yapamıyorum başkası da yapamasın” zihniyeti hâlâ devam ediyor. Bu güçlükler içinde Hürkuş’un yaptığı işlerin büyüklüğü, ne gibi güçlükler içinde faaliyetlerini yürüttüğü daha iyi anlaşılır kanısındayım.

Bu güzel sergiyi düzenleyenleri tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

19 Eylül 2010

Melih Ziya SEZER

Vecihi Hürkuş Tanığı

Sn Vecihi Hürkuş gibi bir tarihi şahsiyetin anısını ve mirasını gelecek kuşaklara aktarma görevini üstlenmiş olan Sn. Bahadır Bey nezdinde tüm kurucu ve katkı verenlere teşekkürü bir borç bilirim.

Derneğin geç de olsa üyesi olmaktan gurur duymaktayım. Umarım Vecihi Hürkuş ruhu gelecek nesiller tarafından benimsenir ve ilham kaynağı olur. Maceracılık, mühendislik, girişimcilik ruhu yaşatılmaya devam eder.

Saygılarımla,

29.11.2017

Oğuz UNER

İnşaat Mühendisi

Vecihi Hürkuş

Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için Vecihi Hürkuş’un bu denli kıymetinin bilinmemesi, önüne engeller çıkarılmasına çok üzüldüğümü belirtmek isterim. Yine de yaptıklarıyla bu günlere kadar bu şekilde geldiğimiz için de mutluyum.

Türk Havacılık Tarihi adına bu denli başarılara imza atmış değerli bir insan için vefa borcunun onun adını sıkça anmak ve gelecek nesillere empoze etmek adına çalışmaların daha yoğun yapılmasını canı yürekten isterim.

Ruhun şad olsun Vecihi Hürkuş. İstikbal hep göklerde olacak.

13.06.2008

Esin HAYRİ

Vecihi Hürkuş (Hv. Plt. Gd. Erb.”Astsubay”)

Türk Havacılık tarihinin ve Türk semalarının gerçek şövalyesi

Bizzat yaptığım araştırmalarda Türk havacılık tarihindeki hemen hemen bütün ilklere imzasını atmış, havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran efsane havacı.

Yazık ki gereken ilgiyi hiç bir zaman görememiş ve hep arka planda kalmış ancak bir gün mutlaka hak ettiği değerin kendisine verileceğini biliyoruz.

Bizlere düşen hep beraber bu bulunmaz değeri ortaya çıkarmak.

Salim DİKDURAN

Hv. Ast. Sb.

Gökler FATİHİ VECİHİ HOCA

TÜRKİYE’YE KANAT VE HAVACILIK AŞKINI YÜCE KUDRETİN VERMİŞTİR.

TÜRK GENÇLERİNE HAVACILIK SEVGİSİNİ TATTIRAN YÜCE KİŞİSİN. UÇAK MİMARISIN KENDİ UÇAĞINLA KAÇINI İNŞA ETTİĞİNİZE BİZLER ŞAHİDİZ. SEN BEDENEN YÜCE TANRININ YANINDASIN. ANCAK EMİN OL Kİ SENİ YAŞATAN BİR MÜZEMİZ VAR. O SİZİ SONSUZA DEK YAŞATACAKTIR.

RUHUN ŞÂD OLSUN.

17.10.2010, Kadıköy

Selahattin ILGAZ

Vecihi Hürkuş Tanığı / Mühendis

Önce sizleri tebrik ediyorum. Bu günlere kadar getirmeniz takdire şayandır.

Ölümsüzleştirmek ne kadar güzel. Tüm hava şehitlerimize ve vefat eden pilotlarımıza Tanrıdan rahmet diliyorum. Kendileri iyi ki varlarmış. Yoksa bu gün bizler de var olamayacaktık.

Sağ olsunlar var olsunlar.

Saygılarımla,

06.05.2008

Aziz ÖZBEK

E. Alb.

Bu sergi sayesinde Türkiye’de böyle bir üstün insanın yaşamış olduğunu öğrendim.

1930 larda sivil havacılık ve askeri havacılık konusunda üretim öncüsü insan anlatılmalı o yokluklar içerisinde dahi nelere kadir bir millet olduğumuz uyanık beyinli günümüz insanlarına gösterilmeli.

İnanan insanın önünde engel olmayacağının daha doğrusu bence havacılığın Çılgın Türk’ü biz gençlere daha iyi anlatılmalı ve anlatmalıyız diye düşünüyorum.

Murat Yaşar ERTAŞ

Sayın Vecihi Hürkuş

Varlığını ve varlığının ortaya koyduğu hayatını, yaptıklarını, mucizelerle dolu, öncülüklerle dolu, burdan, bu günden, şimdiden baktığımda, dinlediğimde hayretlerle dolu günlerinin bir kısmından 3. Kadıköy Kitap Fuarında haberdar oldum senden.

Yaşantını olmazları kabul etmeyerek, olmazları olur ederek bir yaşam sürmüşsün. Bu yaşamın beni etkiledi. İçim naneli şeker yemiş gibi oldu.

Konuşmalarımda “davranış kalıplarını”, olaylar karşısındaki “tutumlarını” öğreti olarak aktaracağım.

Senin ve havacılıkla ilgili çalışmalarını senin adını taşıyan dernekle ulaştırmaya çalışıyor Bahadır Gürer ve takım arkadaşları. Yani güzelliğin ve çabalarının esintisi devam ediyor. Güzel fotoğraflarınla anımsayacağım seni.

Nur içinde rahat yat, çok uçmuşsun

Sevgilerimle

21 Aralık 2008 Pazar

3. Kadıköy Kitap Günleri

Şükran AYDIN

İyi ki yaşamışsınız ev bunca güzelliği insanlara gösterebilenlerden olmuşsunuz. Sözün bitip eylemin başlamasına en güzel örneklerden olmuşsunuz.

Allah rahmet eylesin değerli büyüğüm.

Saygılarımla,

11.05.2015

Aziz Ali ELYOĞUTLU

Türkiye’ye en büyük iyiliği dokunan Vecihi Hürkuş’un sergisini gördükten sonra bilim adamları olduğuna bütün kalbimle inandım. Yüce Atatürk’ün dediği gibi “Bilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır”

Vecihi Beyefendi’nin mekanı cennet olsun, onun ellerinden öpüyorum (Ebediyen)

07.05.2008

Uğur ÖZGÜNAY

Türk havacılığının değerli hocası Vecihi Hürkuş’a

Bir asırı aşan tarihimizde her zaman izinizden gelen havacı ruhlu gençler olarak gerek vatan savunmasında gerek sivil hayatta her zaman izinizdeyiz.

Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz biliyoruz. Hayalleriniz emanetimizdir.

07.05.2016

Okan Kutay AYABAKAN

Özyeğin Üniversitesi

Türk havacılığı için örnek olmuş simge isim “Sn. Vecihi Hürkuş” Beyefendiyi saygıyla anıyoruz.

Havacılığı seven Türk gençlerinin onun bu girişken ve cesur adımlarını takip edeceğine inancımız tamdır.

Bu güzel sergiyi hazırlayan dernek yöneticilerini içtenlikle kutluyoruz. Saygılarımızla,

26.04.2008

Hülya (YILDIRIM) - Ahmet GÜNEL

Böyle bir organizasyonu bize ulaştırdığınız ve Vecihi Bey’i tanımamıza yardımcı olduğunuz ve Türk sivil havacılığının önemini bizlere ulaştırdığınız için çok minnettarım.

Vecihi Bey’i bundan sonraki yaşantımda rahmetle anacağım.

Teşekkürler.

29.01.2009 İzmir

Bora GÜRBÜZ

Değerli Kaptanımız ve Havacılığa gönül vermişlere bir ışık olmuş. Bu ışığı şu anda ben de dahil olmak üzere öğrencilerimle birlikte almış olduğumuz meşaleyi taşıyarak bir ışık olabilmenin yanında dahi olamazken, Sizin açmış olduğunuz havacılıktaki büyük atılımları izlemek üzere yola çıktık.

Ruhun şad olsun.

Saygılarımla,

Yalçın ÖNAL

Değerli Arkadaşlar,

Bu ismi yaşatabilmek hepimizin görevi, Ülkemizde Vecihi Hürkuş gibi insanların sayısı artarsa, arttırılabilirse: bir gün yalnızca havada değil uzayda da dolaşacağımıza inanıyorum.

Sorumluluğumuzun bilinciyle çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Aziz YILMAZ

Yzb. / Hava Harp Okulu

Vecihi Hürkuş’u tanımak kuş olup uçmak kadar özgür olmak demek. Vecihi K-6 uçağı ile ilk uçuş. İşte bu müze sevgisi ve Vecihi Hürkuş’un doğuşu

Yönetim Kurulu başkanımız Bahadır Gürer Bey’e sevgi ve saygılarımızı iletiyorum

Bu güzel çalışmaları ve havacılık sevgisini kalbimizde yaşattığı için.

Nuray BAYKAL

Gençlik Göklerde Program Yapımcısı ve Kokpit Dergisi Editörü

Şu tabloyu görünce çok etkilendim. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gençliğe emanet ettiği Türk gençliği, Osmanlı tarihini rafta bırakmasın. Okusun ve şu güzel tablo bize neler hatırlattığını anlamış olur.

Bu güzel tablo ve sergiyi düzenleyip meydana getirenlere canı gönülden teşekkür ederim.

29.04.2008

Selahattin TOPUZ

DT: 1936

Türk havacılığına hayat veren, bizlere milli üretim yapabileceğimizi gösterip geleceğe daha umutla ve cesaretle bakabilmemizi sağlayan Sayın Vecihi Hürkuş’u her yönüyle bizlere aktardığınız için siz havacılık sevdalılarına teşekkür etmek istiyorum.

Türk havacılığının geleceği olarak sizlere layık olacağımıza emin olabilirsiniz.

27.06.2009

Gözde KARA

İTÜ SAVTEK Öğrencileri adına

AIREX 2008 7. Uluslararası Fuar’nda Hürkuş’a ait fuardaki standı gezerken, Vecihi Bey’in havacılığımıza önder olduğuna bir kez daha şahit olduk. Bugün havacılıkta bu kadar ileride olmamızı Vecihi Bey gibi havacılığa gönül vermiş beyefendilere borçlu olduğumuzu bir kez daha öğrenmiş olduk. Kendilerini minnetle ve rahmetle anıyorum.

Ruhları şad olsun.

14.06.2008

Mehmet ATEŞ

Türk havacılığına çok büyük katkıları bulunmuş olan ilk Türk havacı ve pilotlarından mühendis VECİHİ HÜRKUŞ adına ülkemizde ilk defa kurulmuş olan “Tayyareci V. Hürkuş Müzesi Derneği’ni ziyaret edip, başkanı değerli insan Av. Bahadır Gürer’den bilgi almaktan çok büyük zevk aldık.

Bir gün, hedef olan müzenin kurulması umuduyla…

Kadıköy, 23.07.2015

Gül Ülker ORTAÇ - Ahmet Tevfik ORTAÇ

Sevgili Bahadır

Ülkenin yokluklar içinde uçak fabrikası kurduğu yıllardan bugünlere gelmenin hüznünü yaşarken,

O günlerin tarihini yazacakların yadsıyamayacağı Milli bir Kahramanı bizlere tanıtmak için yaptığınız çalışmalarda başarılar diliyorum.

Şükranlarımla,

28.01.2008

Ender CANITEZ

Türk Havacılığının yalnız kahramanı, İstiklal Savaşının cesur pilotu rahmetli Vecihi Hürkuş, 2000’li yıllarda halen unutulmadın, adın havacıların dilinde, milli uçak projesinde attığın adımlar izlenmekte.

Bugün yapılan imza kampanyasına katılmaktan ve sizin adınıza açılan bu deftere yazmaktan onur duydum.

21.05.2011

Kürşad MALKOÇ

Havacılığımızın büyük Kahramanı Vecihi Hürkuş’un anısına bu gün bu sergide bulunmaktan onur duyuyorum.

Vecihi Hürkuş’un bize açtığı bu havacılık ufku gelecek için büyük bir kılavuz olacaktır.

Saygılarımla,

21.05.2011

Can ÖZKAN

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği istikbali göklerde görebilen merhum Vecihi Hürkuş’un, günümüzün karanlık zihinlerine ışık olması ve ulusumuzun hak ettiği istikbalde kendisinin de hak ettiği değerin gecikmiş olsa da kendisine verilmesi dileklerimle.

Ruhun şâd olsun büyük üstat.

13.09.2014

Oktay ÖZCAN

Resmi tarihi yazanlar- düzenleyenler tarafından hep dışlanan Vecihi Hürkuş’u tanıdıkça saygım, merakım hep artıyor.

Bunu bize hatırlatan, anlatan, öğreten Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği yöneticilerine çok yürekten teşekkür ederim.

01.10.2010 Kadıköy

Osman Gazi BAYKAL

Pilot / Radyo Programcısı Açık Radyo

Geleceği her zaman doğru bir şekilde gören büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk havacılık tarihimizin en önemli adımlarını atmıştır.

Bizler Türk gençliği olarak onun bıraktığı mirası, bu yüce değeri her zaman koruyacağız ve ileriye götüreceğiz. Atamızın da söylediği gibi;

“İstikbal göklerdedir”

Kerem BOZKURT

Havacılıkla ilgili çalışmalarıyla bu alanda ilgi ve bilgi sahibi olmamda pay sahibi olan ESOGÜ Hezarfen Havacılık Kulübüne ve Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneğine, 21.05.2010 tarihinde ortak düzenledikleri Türk havacılığının efsane ismi Vecihi Hürkuş anısına düzenlenen bu seminere katılmaktan büyük mutluluk duydum, teşekkürlerimi arz ederim.

21.05.2010, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

A. DİNÇGÖZOĞLU

İzmirli bir havacı olarak, ilk uçağımızı yapan Sayın Vecihi Hürkuş’a bu defter aracılığı ile minnet duygularımı sunarım. Sapanca Bölgesel Paraşüt ve Microlight Yarışma Programı dâhilinde atlayış yaptığımız bu güzel günde, Vecihi Hürkuş’un izinde, dünyanın en iyi uçaklarını yapabilecek bir milletin, ulusun parçası olmaktan gurur duyuyorum.

27.06.2009

Alptekin ERGÜDEN

Ülkemizin gelmiş geçmiş en büyük havacısı ve biz gençlerin yol göstericisi fakat hak ettiği değer verilmemiş Sayın Vecihi Hürkuş’un anılarını yaşatan bu eşsiz derneğe sonsuz şükranlarımızı sunarız.

Bu yolda birlikte yürümek dileğiyle.

Gökhan KARAGÖZ

ODTÜ Havacılık ve Uzay Topluluğu Yönetim Kurulu Üyesi

Vecihi HÜRKUŞ, ülkemde cesaret edilip yapılması zor bir tabuyu yıktı diğeri için ise elinden geleni yaptı. Endüstriyelleşmenin en büyük adımlarından olan havacılık sanayii için uçak tipi bile geliştiren bu gözü pek Türk’ü tüm saygılarımla anıyor, hayallerinin bir gün gerçekleşmesini tüm yüreğim ile diliyorum.

01.10.2010

Vural GÖMLEKSİZ

Akademi THY

Yüce önder ve liderimiz

Yaşadığın tüm sıkıntılarını, yapmak istediğin tüm ideallerini ruh ve vücudumuzun her zerresinde hissediyor ve hâlâ tüm engellere rağmen yapmak istediklerin yapmak için çalışıyor ve son nefesimize kadar da çalışacağımıza söz veriyoruz

06.05.2016

Muhammer YILDIZ

Hv. Uçk. Bkm. Kd. Bçvş.

Sergide havacılık tarihimizin gerçek bir kahramanını, onun üstün becerisini, zekasını, gayretini, tüm zorluklar, sıkıntılar karşısındaki gülümsemesini somut olarak izliyoruz. Bu gerçek ve örnek cevheri açığa çıkartan dostlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Elinize, aklınıza, yüreğinize sağlık.

Salman ALTUNDAL

Gazete Kadıköy Genel Yayın Yönet.

Ayakta uyuyan milletimizin tarihine bir an önce sahip çıkması gerekmekte. Söz konusu bir hava limanıysa yiğitlerimizin hakkını yiğitlerimize vermek gerek. Aslında konu sadece havalimanı ismi veya tabeladan ibaret değil. Farkında olmak önemli. Farket ve uyuma Türkiyem…

Vecihi Hürkuş Anısına…

Rafet MANYAS

O özel insanı burada bu tarihte anımsamak, yaptıklarını yeniden değerlendirmek, bana göre yaşanan şeylerin en yücesiydi.

Havacılık tarihinde o bir fenomendir.

28.01.2015

Fikri BULANIK

Havacılık Danışmanı / Ege Ün. MYO Uçak Tekn. Öğretim Görevlisi / Kaptan Pilot

Böyle bir şahsiyeti yeni tanımış olmak üzücü kendi adıma. Ancak daha da üzücü olanı, bu kalitede insanların sahipsiz bırakılması. Keşke açtığı yolda yürüyebilseydik. Belki se boing, Airbus firmalarından sonra bir üçüncüsü de bir Türk firması olurdu.

Ruhu şâd olsun

04.05.2008

Hüseyin KAÇAR

Havacılık tarihine imza atanları anımsamak çok güzel

Bu tür girişimleri beğeni ve takdirle karşılıyor, devamını diliyorum.

12.06.2008

Şebnem GÖKKUŞU

Dr. /Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü / Hava Sağlık Bl. Bşk.

Vecihi Hürkuş adı T.C. var oldukça yaşayacaktır. Dernek Başkanı Sayın Bahadır Bey’in ve diğer üyelerin çabalarıyla bu bilgilere ulaşmak, bir insan ve T.C. vatandaşı olarak gururlandırıyor.

Tek söyleyebileceğim “teşekkürler”

Saygılarımla,

30.04.2008

M. Anıl ALPTEKİN

Vecihi Hürkuş sen aziz hatıramıza anılarımızın bıraktığı izlerle bize Türkkuşu yaşam çizgilerimizde yeni ufuk ve ışıkların merhalesi geçmişimizin ise mihenki.

Sen bizle birlikte hep yaşıyorsun.

01.10.2010

Abidin KILINÇ

Türkkuşu

Vecihi Hürkuş,

Göründüğü ve bilindiği üzere ilk önce yapılan ve benim de geleceğimin içinde bulunduğum havacılık yaşantısını çok önceden bu günümüze kadar geliştirilmiş ancak belli bir özelliği yansıtılmıştır. Benim de sevdiğim ve üzerinde daha baskın bir ağırlık verilmesini istediğim olay bu havacılığın destekçisi olmak istiyorum.

Ayşe KAYTAZ

İstanbul Üniversitesi

Vecihi Bey’in neler yaptığını, vizyonunu, ufkunu ilk duyduğumda, heyecanlandım ve bu ufku yaşatmak, duyurmak gerektiği üzerine Akıllı okul markasına katacağı ufku düşünerek okulumuzun birlikte anılması ile en azında O’na karşı olan vazifemi yerine getirdiğimi düşünüyorum.

18.10.2014

Mustafa YURTERİ

Havacılığın tarihini anlatırken bahsedeceğimiz konuların baş aktörü olan Vecihi Hürkuş’a saygınız ve saygımız için teşekkür ediyorum. Böyle bir organizasyon gerçekten bilgi bakımından çok önemli ve yararlı.

Bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederim.

07.12.2010 Eskişehir

Emine SEVİMLİ

Askeri ve sivil havacılık tarihimizin ilklerinden olan Sn. Vecihi Hürkuş Bey’in yaptıklarına, girişimci, çağdaş Türkiye’nin yaratılmasındaki emeklerine geç de olsa teşekkür etme imkanı yarattığı için bu sergi ve daha ilerdeki faaliyetlere şimdiden sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

05.05.08

İffet - Yurdaer SOMAY

Dt.

Ne mutlu ki milletimizin havacılık tarihinde büyük ve erken başarılarına vesile ola ideal insan Vecihi Hürkuş hala yaşatılıyor ve her geçen gün biraz daha duyuluyor.

Not: Eğer roman okumayı düşünüyorsanız bu aralar değişik türde Vecihi Hürkuş’un “Havada” kitabını öneririm. (Biyografi olmasına rağmen)

Yaşar Kemal MUSTAFA

27 Eylül 2013 günü; Türkiye’de “27 Eylül Türk Sivil Havacılık Bayramı olarak kutlanmalıdır” etkinliğine katıldım.

Umarım bu istem ilgili otoriter kurumlarca dikkate alınır.

Başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

27.09.2013

Can ÖZKAN

Güneşe çıkan adam,

Oraya ulaşıncaya kadar

Arkandan uçuşlar devam edecek.

28.01.2008

Ahmet COŞKUN

TVHMD Kurucu Üyesi / Osmanlı Türkçesi Öğretmeni

Vecihi Hürkuş, ruhun şâd olsun.

Derneğin kuruluşunun 10. Yılında bu gün düşüncelerin etrafında toplandık. Düşüncelerini geleceğe taşımak ve yüceltmek çabası içindeyiz. Derneğin kurucusu Bahadır Bey ve beni derneğe taşıyan İrfan Şükrü Yağcı Bey’e teşekkür ederim.

29.11.2017

Mahmut YILMAZ

Siz ve değerli Türk havacılarının açtığı ilerlettiği bu önemli ve kutsal yolda kendimi geliştirmeyi sorumluluk bilirim.

Türk havacılığının gelişimi için elimden geleni yapacağım.

07.10.2016

Ufuk Talha USTAAL

Yaklaşık (30) yılını “havadan” kazanmış biri olarak Vecihi Hürkuş’a sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Bu sergiyi ve müzeyi gerçekleştirecek ekibi de şimdiden kutluyorum.

29.04.2008

Erden KURAYYİĞİT

Sizleri izledikçe başladı uçmak tutkum. Çok istedim göklerde olmayı, bulutlarla olmayı. Ben de artık bir pilotum. Ve bu hayallerimi gerçekleştirecek tüm gücü, sizlerin yılmadan zorluklarla gökyüzünde kalma çabanıza ve bunu dünyaya duyurmanıza borçluyum.

Saygılar,

Nuray SÜZGEN

Çok ilginç! Gerçekten çok güzel bir sergi. Benim gördüğüm sıkıcı olmayan sergi. Bu sergiyi hazırlayan kişilere çok teşekkür ederim. Bilgime bilgi kattım.

İyi ki varsınız!

03.05.2008, Cumartesi

Seçil İS

O günlerde dahi kendi uçağımızı yapma azmi ve becerisine sahipken bugün tek bir mühimmat için bile dışarıya bağlı olmanın tüm sorumluluğu aziz hatıranızdan ve tüm şehitlerimizden özürü bir borç bilirim.
S. Ahmet ÇAĞLAR

Çok güzel bir gündü.

Başta Sayın Bahadır Gürer arkadaşıma, tüm katılımcılara ve gelenlere bu günü paylaştıkları için teşekkürler

Saygılar.

F. Gönül TORAMAN

Avukat

İçinde havacılık aşkı olan herkese, milletimizi onurlandıracak bilgilerle bizi bu aşka daha da bağladığınız için sonsuz teşekkürler.

06.05.2016

Gökçen ÇEVİK

Kimya Mühendisi

 Vecihi Hürkuş’un Türk havacılığına kattıkları için çok teşekkür ediyorum.

Tüm havacıların Dünya Havacılar Gününü kutluyorum.

07.12.2010

Emel ÇEŞMEBAŞI

İleride ben de bir pilot olacağım

Bunları gördükten sonra

1 Mayıs 2008

Sezin ÖZTEKİN

Bostancı İlköğretim Okulu 2-B

Vay be adamlar bizim bu güne gelmemiz için neler çekmişler.

Allah hepsinden razı olsun. Nur içinde yatsınlar.

09.10.2016

Ertuğrul KABAK

Böyle güzel bir sergiyle bizleri bilgilendirdiğiniz için havacı bir pilot generalin kızı olarak gurur duydum. Çok teşekkürler.

29.04.2008

Oya Ar GÜZEY

İstikbalimizi gören Vecihi Hürkuş gibi ülkemizde yaşayan her vatandaşımızın da bir gün gözlerini açıp geleceği görmesi temennisiyle.
M. Kerem ÖZYAVUZ

Dr.

Sayın Komutanım;

Bu toprağı “VATAN” yapanlardan birisi de sizsiniz.

Emanetinizi koruyacağız.

Yüce Allah’ın sevgisi üzerinize olsun.

14.12.2011

Tuğrul AKIN

Öğ. Albay (E)

Hiç tanıma fırsatı yakalayamadığımız Vecihi Hürkuş’u düzenlemiş olduğunuz sergide tanıyabildik. Etkileyici anlatımıyla, hitabı ve konuya hâkimiyeti ile Bahadır Bey’e teşekkür ederiz.

Türkiye’nin Vecihi Bey gibi eşsiz bir insanı daha fazla tanımak isteriz.

Derya YILMAZ - Yasemin BAŞAR

Sevgili Bahadır Bey

Bu 10. Yılınızda sizlerle beraberlikten çok mutluluk duydum

Vecihi Hürkuş’un ruhu da bizlerle beraberdi. Başarılı çalışmalarınızın devamını bütün gönlümce diliyorum.

29.11.2017 Kadıköy

Ersal YAVİ

Türk milletine ve devletine büyük hizmetleri olmuş büyük bir kahramanı tanımış olmaktan mutluluk duyuyoruz eşim ve ben. Bu organizasyonu organize eden emeği geçen kişilere de teşekkür ediyoruz.

16.09.2010

Kadir DEMİRCİ

Rahmetli Türk aşığı, içi sonsuz havacılık dolu olan dedemizi rahmetle anar, yıllar sonra ortaya çıkmaya başlayan değerinin anlaşılıp daha da derinleşip bugünün gençliğine ulu önder Atatürk’ümüzün yolunu çizdiği “İstikbal Göklerdedir” sloganının güçlenmesini dilerim.
Tony Fikret SAYIM

Saygıdeğer Vecihi Hürkuş

Türkiye’nin böyle bir değerini geç de olsa tanıdığım için çok mutluyum.

Gelecek kuşaklara yol gösterici olarak her zaman yaşayacaksınız.

Mustafa KILIÇ

Havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir dehaya, böyle bir ahde vefa, bir havacı eşi olarak beni çok mutlu etti.

Havacılığın yüreklerde bir tutku haline gelmesinde emeği büyüktür.

Serpil GÜLEÇYÜZ

Halk Eğt. Mrk. Müd.

Sayın Yetkililere;

Türk Tayyareciliğinin “efsanesi” olan Çılgın Türk “Vecihi Hürkuş” girişimcilik, özveri ve kahramanlık örneği olarak tanıtılmalı ve öğretilmelidir.

Ateş Soner SÖNMEZ

E. Hv. Kur. Alb.

Türk Havacılığının üstün yetenekli dehasının yeni kuşaklara tanıtımı amacıyla ne yapılsa azdır. Vecihi Hürkuş ismi sonsuza kadar yaşayacaktır. Kendilerini daha yakından tanıma şansı verdiğiniz için çok teşekkürler.

Saygılarımla,

Serdar OKTAY

Serginiz sayesinde, yakın tarihimizde böyle bir kahraman ve girişimcinin varlığından haberimiz oldu, teşekkür ederim. İnşallah soyadı gibi ebedi mekânında da rahat ve huzurludur.

Saygılarımla,

Hakan COŞKUN

Havacılık konusunda yaptıklarınızı, Türk havacılığını getirdiğiniz konumu izledik. Ders aldık, daha ileri götürmeye çalışıyoruz. Ruhunuz şâd olsun.

01.06.2013

Hüseyin EDİZ

Sevgili Dernek Üyeleri,

Sevgili dedeciğimi saygıyla anıyorum ve sizlere tüm kalbimle teşekkür ediyorum.

Saygılarla

Tül SAYIM

Türk havacılığının yaşaması ve yaşatılması için elinden geleni yapan gönül elçilerine sevgiler, saygılar

Bandırma

Reşide GÜNER

Türk havacılığının duayeni Sn. Vecihi Hürkuş ile ilgili çalışmalardan dolayı VHMD’ni kutlarım.

Planörcüler Derneği adına.

Cevat ONGUN

Sergiyi gezince neden biz halen buralardayız bunu çok güzel anladım. (Gerçek değerler bilinmediğinden)

Merhum Vecihi Bey’e rahmet. Kadirbilir sizlere de teşekkürler

Her şey çok güzel.

05.05.2008

Edip ERDEM

Bu organizasyon sayesinde Türk milletine ve devletine büyük hizmetleri olmuş büyük bir kahramanı tanımış olmaktan mutluluk duymaktayım. Türk milleti kendisine hizmet edenleri unutmaz. Vecihi Hürkuş’u da bu millet unutmamıştır, unutmayacaktır.

29.01.2009

Hasan YÜCE

Türk havacılığının ulaşılmaz kahramanı değerli büyüğümüz ve kıymetli havacılık önderimiz Sayın Vecihi Hürkuş’u minnetle anar ve onun ölümsüz çalışmalarını gün yüzüne çıkarmaya çabalayan siz havacılık âşıklarına en içten saygılarımı sunarım

30 Nisan 2008

H. Yener KAHRAMAN

Marmara Havacılık Kulübü 2. Başkanı

Vecihi Hürkuş’u bugün daha iyi tanıdım.

Değerinin gelecek nesiller için de bilinmesi dileğimdir.

Tanıtımda emeği geçen gönül dostlarıma sonsuz teşekkürler…

Özlem AYDIN

Müzik Öğretmeni / Müzisyen

Türk havacılık tarihini bizlere ulaştırdığınız ve gösterdiğiniz çabalarınıza teşekkür ederim.

Bu bilgileri halkımıza ulaştırmak için bu sergilerin devamını dilerim.

Derin saygıları ile,

Erel GÜRBÜZ

Havacılık adına imza atmış olanlarla görüşmek insanı onurlandırıyor. Mutlu ve gururlu bir anı paylaşıyorum.

Saygılarımla,

12.06.2008

Kerem İŞÜR

Vecihi Bey’in yaptıklarını öğrendiğimde gurur duydum ve kendime şöyle bir şey söyledim: Mutlaka sizleri yeni nesillere anlatmalıyız. Sizinle gurur duymalıyız.

Saygı ve sevgiyle anıyorum.

18.10.2014

Süleyman ALTINDAL

Türk havacılığı adına çok duygulu, bilgilendirici özel bir gündü.

Başta Sayın Bahadır Gürer ve tüm emeği geçenlere Saygılarımla

19.10.2015, Kadıköy

Nedret ZORAL

Değerli Vecihi Hürkuş’un hayatını sizlerin aracılığı ile okudum ve çok etkilendim. Nedendir bilinmez ama şimdiye kadar bu ismi hiç duymamıştım.

Bunu tanıttığınız için teşekkürler.

01.05.2008

Aysun Şengül UYGUN

Her zaman senin kadar iyi bir pilot olmayı arzuladım ve arzulamaya da devam edeceğim.

Nur içinde yat

Nur içinde uç

Feyza BAL

Sayın Hürkuş’un huzurunda saygı ile eğiliyor, havacılık için attığı her adımı hayranlıkla takdir ediyorum.

Onun çabasının binde birine ulaşabilsek, ülkemiz nerelerde olurdu…

Altan ALKAN

Kanal B

Türk havacılığının temel taşına saygılarımla.

Bizler, havacılık âşıkları olarak daima senin yolunda, izinde olacağız. Işığın tüm nesilleri aydınlatmaya yeter.

Ahmet YAKAR

Gerçek değerlerimizi şu anki kimlik bulma savaşında ve bulamayan gençlerimize aktardığınız ve bilgilerinizi paylaştığınız için sonsuz teşekkürler.
Çiğdem ŞENER

Eğitimci

Üyesi olmaktan onur duyduğum Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin kuruluşundan bu güne kadar emeği geçen herkese teşekkürler.
Adalet MASATLIOĞLU

Bir şeyi başlatmak çok çok zordur. Vecihi Hürkuş, bu zorluğu yenerek başlattığında, ben 2,5 yaşındaydım…

O zaman çocuksu bir sevinç yaşamıştım. Bu gün bilinçli bir mutluluğa girdim.

Teşekkür ve Sevgilerimle,

Kadıköy, 19.10.2015

M. Asım AKCAN

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE KOLUNUZA SAĞLIK. BİZE BÖLE İNSANLARI TANITMA ŞANSI VERDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDER ELLERİNİZDEN ÖPER ÇOK İÇTEN SAYGILARIMI SUNAR YİNE TEŞEKKÜR EDERİZ

ATAM İZİNDEYİZ!

28.04.2008, Pazartesi

Uğur KARAHASANOĞLU

THY’de çalışan genç teknisyenler olarak, sizin gibi bir Türk havacısını yeni tanımış olmanın utancını yaşıyoruz. Çünkü sizi daha önce tanımamıza engel olan popüler kültüre de kızıyoruz. Ama bundan sonra ben ve bizim gibi Türk teknisyenleri Vecihi Hürkuş’la ilgilerini de gözetip Türkiye havacılığını İlerilere götürmeye çalışacağız.
Hasan SARIBAŞ

Vecihi Hürkuş rahmetliyi daha yeni tanıdım. Ama keşke önceden tanısaydım. Gerçekten değerli bir pilotçuymuş. Saygıyla önünde eğiliyorum.

22.09.2012, Cumartesi

Mazlum PARLAK

Marmara Ün. Fen-Edebiyat Fakültesi 2. Sınıf Öğrencisi

Çok yorulduk ama değdi. Bugün burada Türk havacılığının babası Vecihi Hürkuş adına sergilenen törende hizmet etmekten büyük onur duyuyoruz.

Ruhun şâd olsun Vecihi Hürkuş

19.09.2012, Çarşamba

Nergis - Canan ZENGİN

GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKAMAYAN MİLLETLERİN GELECEKLERİNİN OLMAYACAĞI BİLİNCİYLE ÇALIŞMALARINIZDAN DOLAYI SİZLERİ TEBRİK EDERİM.

01.05.2008

Kurtuluş KESKİN

Sn. Vecihi Hürkuş

Uçsuz, bucaksız gökyüzünün tanıtımında verdiğiniz emeklerden dolayı sizlere sonsuz müteşekkiriz, yattığınız yerde huzurla uyumanız dileğiyle.

Onur Selçuk ÇOBAN

Doğan Hastanesi

Ulusal değerlerimizi araştırarak gün ışığına çıkarma konusundaki çabalarınızı takdirle karşılıyor, emeği geçen her kişiye şükranlarımı sunuyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

19.10.2015, Kadıköy

İsmail Hakkı ZORAL

Bıkmadan usanmadan özgürlüğün peşinde koşan, hiç bir güçlüğün yıldıramadığı Türkiye’nin en önemli değeri Vecihi Hürkuş’un huzurunda eğilerek saygılarımı sunarım...

15.07.2009

Hüseyin KAFKAS

Kanal B

Ne mutlu size ki bu vatan için bir şeyler yapabilmişsiniz.

Ne yazık ki bize ………. !

30.04.2008

Emre ZENGİN

Vecihi Hürkuş Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek bir kahramanıdır, ama ne yazık ki gerçek değeri teslim edilmemiş, yerli yerine oturtulmamış bir kahraman.
Salman ALTUNDAL

Gazete Kadıköy Gen. Yayın Yön.

Cumhuriyetin ilk yıllarında havacılık adına yapılan o kadar emeğin, şu anki gençliğe bir damla gözyaşı akıttıramaması ne kadar üzücü. Çünkü şartlar göz önünde bulundurulduğunda pire kalıyor. Hatırlatanlara hürmetle.
Murat PARLAK

Tebrik ederim. Çok güzel bir çalışma. Başarılarınızın devamını dilerim Müzede görüşmek dileğiyle.

28.04.2008

M. Şule KAYMAKÇALAN

Türk havacılığında ilklere imza atan Sayın Rahmetli Vecihi Hürkuş’u saygılarımla anıyorum. Emeği geçenlere teşekkürler.
Özden ÖZDEN

E. Hv. Plt. Alb.

Değerli Türk Tayyarecisi

Vecihi Hürkuş

Atatürk Cumhuriyetine yaptığınız hizmetler hiçbir zaman unutulmaz.

Bundan sonra kadir kıymet bilmesi gereken maalesef bilmeyen bu ulus, bu günlerde kutlayacağımız 19 Mayıs’ta bilinçle değerlerini fark etmesini diliyorum. Her şeye rağmen geleceğimiz gençlerimiz diyorum.

Ayrıca T.H.K’nun üniversite açacak düzeye gelmesi beni ümitlendiriyor. Yıkılmadık ayaktayız diyorum.

Çalışmalarınızda başarılar diler, serginizin hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

18.05.2012

Kadıköy Gönüllüsü

Sevgili Vecihi Hoca

Kendilerine has yüksek meziyetler sahibi olan vatanın selameti için gözünü budaktan dahi sakınmayan, vatanı için tüm fedakarlığını esirgemeyen yüce kahraman. Sen gerçekten dahi imişsin.

Hayatının sonunda en nihayet yaratanın yanına uçmayı da başardın.

Yüce kahraman, daima gıyabi huzurunda bile, saygıyla eğilirim, daima.

29 Kasım 2011

Sena

Merhaba!

Biz Kapadokya Meslek Yüksek Okulundan geliyoruz. Gerçekten çok güzel bir standla karşılaştık.

Umarız 3. Havalimanın ismi VECİHİ HÜRKUŞ olur.

Tekrar görüşmek üzere…

Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri

Türkiye’de övgü beklemeyen övülesi bir insanla ve bir büyüğümüzle sizin sayenizde tanışmış olduk.

Onların izinde olabilmemiz için onları tanımamız gerektiğini yakından görüyoruz. Ne yazıkki milli huyumuz olan vefasızlık böylesi değerleri görmemize engel oluyor.

Vecihi Bey’in bize ve milletimize yapmış olduğu üstün hizmetleri umarım unutmadan onlara yakışan bir gençlik olmaya çalışırız.

05.05.2008

İmza okunamamıştır

Değerli Türk büyüğümüzü bizlere daha iyi tanıtmak ve Türk havacılığını anlatmış olmanız sebebiyle sizlere saygılar sunar, tüm şehitlerimize rahmet dileriz. Mekânı cennet olsun.
İmza okunamamıştır

Gerek havacılıkla ilgilenerek havacılıkla ilgilenmeyen tüm Türk vatandaşlarının Vecihi HÜRKUŞ’un hayatını okuyarak meslekleriyle ilgili nasıl bir girişim içinde bulunmaları konusunda ilham almalarını tavsiye ediyorum.

Her meslek dalında girişimci, yaratıcı, çığır açıcı insanlara ihtiyacımız var. Vecihi HÜRKUŞ ise bunun ideal bir örneği

Ruhu şâd olsun. Şükran ve minnetle anmaya devam edeceğiz.

01.10.2010

Selahattin

Çok güzel, belgesel niteliğinde 1 şey.

08.06.2010

Nilüfer

Vecihi Hürkuş veya Derneğimiz hakkında duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz,

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!