Yayın ve Ürünlerimiz

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği; Vecihi Hürkuş’un eserleri yanında Vecihi Hürkuş ve dönemi ile ilgili yayınlar hazırlamaktadır.

İlk Yayınımız Vecihi Hürkuş‘un 1942 yılında yayınladığı ve 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde yaşadığı ve izlediği havacılık olayları ve hava savaşlarını konu alan “Havada” kitabıdır.

TVHMD tarafından 2008 yılında TAI katkıları ile yayınlanan kitap, 1942 yılında Vecihi Hürkuş‘un yayınladığı kitapla aynı metine sahiptir. Fark, 2008 yılı baskısında 177 dip not eklenmiş olmasıdır. 177 dip not eklenerek; Vecihi Hürkuş‘un anlatımları ile havacılık tarihi kaynakları arasındaki bağı kurmak ve araştırma yapmak isteyenlere yardımcı olmaktır.

İkinci yayınımız; Vecihi Sivil Tayyare Mektebi döneminde Kadıköy Kalamış’ta hangarda uçakların yapılışı ve hangarda yaşananların anlatıldığı bir anı kitabı olan ve TVHMD kuruluşunu borçlu olduğumuz Mehmet Gürbüz Gürer tarafından yazılan; “VECİHİ HÜRKUŞ / Göklerin Korkusuz Adamı” kitabıdır.

Üçüncü kitabımız; Vecihi Hürkuş‘un 1966 yılında hazırlayıp bastırdığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde bütün milletvekillerine gönderdiği “Havacılığımız” adlı broşürdür.

Dördüncü kitabımız; Vecihi Hürkuş tarafından 21 Nisan 1932 tarihinde kurulan ve 27 Eylül 1932 tarihinde eğitime başlayan İlk Türk Havacılık Okulu Vecihi Sivil Tayyare Mektebi’nin Talimatname ve Programı. Yayınımızda açıklamalar yanında, metinlerde geçen az bilinen sözcüklerin karşılıkları ile Talimatname ve Programın bu gün anlaşılacak biçimdeki metinleri yer almaktadır.

Yapacağınız bağışlarla, derneğimizin yayın ve ürünlerine sahip olabilirsiniz.

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!