TVHMD VİDEOLARI

TVHMD / Zeliha Neyir Hanım’ın Kuşlu mezarını yapan usta KADİR KARABAY

25 Mayıs 2019 Büyük Gün. TVHMD üyeleri Sayın Can Özkan ve Sayın Nurseli Gürer ile Yasin Sarıbay Bey’in refakatinde KADİR KARABEY Usta’ya gidiyoruz. Bize Vecihi Bey’i, 66 yıl önce yaptığı kabri anlatıyor. Gözleri doluyor. Vecihi Bey’in, annesini havadan da ziyaret ettiğini anlatıyor.

TVHMD

TVHMD / Bursa Havacılığı VECİHİ HÜRKUŞ

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen Bursa Havacılık Tarihi “Kağıt Uçak, Demir Kuş” Sergisi 10 Mayıs -10 Haziran 2018 tarihlerinde başarıyla gerçekleştirildi. Mehmet Ali Kurçer, Sabiha Gökçen, Emrullah Âli Yıldız ve Vecihi Hürkuş; Bursa Semalarındaydı. Vecihi Hürkuş ve Bursa sunumumuza ilişkin hazırlanan belgeselden bir bölüm bu videoya alınmıştır.

TVHMD

TVHMD / Kuruluşun 10. Yılı Vecihi Hürkuş

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Kuruluşunun 10. yıl dönümü ve Vecihi Hürkuş’u anma gecesi.

TVHMD

TVHMD / Kuruluşunun 10. ve HHY Kuruluşunun 63. Yıl Dönümü

29 Kasım 1954; Vecihi Hürkuş tarafından kurulan ilk Türk Özel Hava Yolu Şirketi HÜRKUŞ HAVA YOLLARI’nın kuruluş tarihidir.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği de 29 Kasım 2007 tarihinde kurulmuştur.

TVHMD kuruluşunun 10. Yıl Dönümünde saat 13.00’de Vecihi Hürkuş Anıtı’nda saygı duruşu ve anma programı gerçekleştirmiştir. 11. Yıla girerken üyeleri ve konuklarıyla güç tazelemiştir. Derneğimizin var olması için emek veren ve katkı veren tüm Vecihi Hürkuş Dostlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

TVHMD

TVHMD / 9. KADIKÖY KİTAP GÜNLERİ – 2017

8 Haziran 2017 tarihinde 9. Kadıköy Kitap Günleri etkinliği içerisinde “Vecihi Hürkuş ve Kadıköy” söyleşimiz yer aldı.

Söyleşide Vecihi Hürkuş’un hayat hikayesinden kıymetli detaylar bulacaksınız.

TVHMD

TVHMD / Vecihi HÜRKUŞ Tanığı Hüsamettin CİNDORUK (TBMM Meclisi Başkanı 1991-1995)

Vecihi Hürkuş Tanığı, TBMM Başkanı (16.11.1991 – 01.10.1995) Sayın Hüsamettin Cindoruk’la yaptığımız 04 Aralık 2015 tarihli söyleşi için şükranlarımızı sunuyoruz.

TVHMD

TVHMD / Vecihi Hürkuş Anıtı / Kadıköy

VECİHİ HÜRKUŞ ANITI / AÇILIŞ Vecihi Hürkuş Anıtı; 5 Mayıs 2013 tarihinde Kadıköy Kızıltoprak’da açıldı. Tasarım, proje ve uygulama yaklaşık 2 yıl süre aldı. Ersal Yavi başkanlığında çalışan heykeltıraşlar özgün ve muhteşem bir esere imza attılar. 6,5 Metre yüksekliğindeki anıt; kaide, üç sütunlu üçgen ve 3 sathında rölyefler olan bir platform, Vecihi Hürkuş heykeli ve ay şeklinde bir bağlantı ile ilk Türk sivil uçağı VECİHİ XIV uçağından oluşuyor.

Devamı…

TVHMD / Türk Sivil Havacılık Günü (TSHG)

Türkiye’de Havacılık Bayramı, İlk Türk sivil uçağının ilk uçuş günü olmalıdır. Vecihi Hürkuş tarafından yapılan İlk Türk Sivil uçak VECİHİ XIV ilk uçuşunu İstanbul Kadıköy’de 27 Eylül 1930 tarihinde yapmıştır. Türk Havacılık Bayramı ve Türkiye Sivil Havacılık Günü 27 Eylül olmalıdır. Saygılarımızla,

TVHMD

TVHMD / Vecihi Hürkuş, Muharrem Dörtkaşlı

Sayın Muharrem Dörtkaşlı; TUSAŞ Genel Müdürlüğü görevinden ayrıldı. Hizmet süresi içinde Türk havacılığına yaptığı önemli hizmetler arasında HÜRKUŞ projesine verdiği değer çok anlamlıdır. Vecihi Hürkuş’un; TUSAŞ eliyle yeniden göklere kavuşmasında ekibin tüm emeğini o temsil etmiştir. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği olarak verdiği değer ve gösterdiği ilgi nedeniyle bizim de tükenmez bir şükran borcumuz bulunmaktadır. Sayın Muharrem Dörtkaşlı; Yolunuz daima açık olsun. Saygılarımızla,

TVHMD

TVHMD / Vecihi Hürkuş tanığı Akgül Yulkarslan

Akgül Yulkarslan (1922-2017) Cumhuriyet çınarı, Vecihi Hürkuş tanıklarından muhteşem insan Sayın Akgül Yulkarslan’ı 1 Ocak 2017 tarihinde kaybettik.

TVHMD

TVHMD / Erzurumlu Nafiz Uçağı (Fiat R2)

Kurtuluş Savası sırasına ordumuzun en önemli gereklerinden biri uçaklardır. Erzurumlu Nafiz Kotan Bey, kendi olanakları ile 4 uçak alarak orduya hediye etmiştir. Bu uçaklardan bir de Fiat R2 uçağıdır. Erzurumlu kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Avukat Necati Bölükbaşı’nın girişimleri ile 2011 yılında bu uçağın yapımı için Hakan Demirbağ başkanlığında Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’ne görev verilmiştir. Fiat R2 uçağı, projesine uygun olarak kısıtlı olanaklarla yapılmıştır. Uçak maketi halen Erzurum hava alanında sergilenmektedir.

Devamı…

TVHMD / Gönül Hürkuş’un Ardından

Vecihi Hürkuş’un son emaneti Gönül Hürkuş Şarman’ı vefatının ilk yıl dönümünde saygıyla, özlemle anıyoruz.

TVHMD

TVHMD / Tanaydın Barkan 5. Yıl Dönümü

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Üyesi, Bir ilköğretim okuluna gönüllü yazılıp çocuklara maket uçak yapımı öğretmeye ve onları Havacılık Müzesi’ne götürmeye, havacılık okulunda uçurmaya başladığında 83 yaşında olan Tanaydın Barkan’ı, 16 Kasım vefat gününde saygıyla anıyoruz.

TVHMD

TVHMD / Ergün İbrahim Başak

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Üyesi, Arşiv ve koleksiyonlarıyla; Kadıköy, Türk Tayyare Cemiyeti tarihi ve pullarıyla tanıdığımız bilgi ve belge kaynağımız, Vecihi’li pullarımızı bağışlayan büyüğümüz Ergün İbrahim Başak’ı, 19 Kasım vefat gününde saygıyla anıyoruz. Saygılarımızla,

TVHMD

TVHMD / Planör Efsanesi MUSTAFA ATAYLAR

Rekortmen planörcü Mustafa Ataylar’ı saygıyla anıyoruz.

Saygılarımızla,

TVHMD

TVHMD / ERİBE HÜRKUŞ İlk Kadın Hava Şehidi 1918-1936

ERİBE “İLK KADIN HAVA ŞEHİDİMİZ” (30.10.1918 İstanbul – 30.10.1936 Ankara) Vecihi Hürkuş’un kız kardeşi Remziye Hanım 1898 İstanbul doğumludur. Vecihi Hürkuş’un Milli Mücadele için, Anadolu’ya Atatürk’ün yanına geçmesinden sonra, İngilizler Vecihi Bey’in Annesi Zeliha Niyir Hanımı, Kız kardeşi Remziye Hanımı rahat bırakmazlar. Zeliha Niyir Hanım, kızı Remziye, torunu Eribe ve Emel ile Anadolu’ya, Eskişehir’e kaçarlar.

Devamı…

TVHMD / Kadıköy İskele Meydanında İmza Kampanyası

İstanbul’a yapılmakta olan 3. Hava Limanına VECİHİ HÜRKUŞ HAVA LİMANI ADI VERİLMELİDİR imza kampanyamızı 21 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul Kadıköy İskele Meydanında gerçekleştirmiştik. İmza desteği veren Vecihi Hürkuş Dostlarına teşekkürler…

TVHMD

TVHMD / 2008 Vecihi Hürkuş Tanıkları: Haluk Öztap-Gülen Moran

16 Eylül 2008 tarihinde; TVHMD olarak; ilk sivil Türk uçağının ilk olarak Kadıköy’de uçuşunun yıl dönümünde Vecihi Hürkuş tanığı iki konuğumuz vardı. Sayın Haluk Öztap ve Sayın Gülen Moran’ı rahmetle anıyoruz. O gün; konuklarımıza, ilk olarak mahallede bir arsaya konan VECİHİ XIV tayyaresini ve uçaktan inen Vecihi HÜRKUŞ onlara; evinizden izin alın, sizi uçurayım dediğini ve izin alanları nasıl uçurduğunu anlatmıştı. Ne yazık ki kayıt kısa ve düzensiz. Ama yine de paylaşmak istedik. Saygılarımızla,

TVHMD

TVHMD / VECİHİ XIV “KADIKÖY İŞİ” 2008

Vecihi Hürkuş tarafından imal edilen ilk sivil Türk uçağı VECİHİ XIV’ün yapım öyküsü kendi kaleminden 2008 Eylül ayında Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi’nde yaptığımız anma programında paylaşılmıştı. Programın “Kadıköy İşi” bölümünü sunuyoruz.

TVHMD

TVHMD / 2008 Airex Standımız

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin 2008-2016 döneminde her fuarda katılımını sağlayan Mint Fuarcılık yönetici ve çalışanlarına teşekkürlerimizle,

TVHMD

TVHMD / 1954 VECİHİ HÜRKUŞ Jübile

Türk Havacılar Bayramı adıyla, Vecihi Hürkuş için Kanatlılar Birliği tarafından 6 Ağustos 1954 tarihinde Yeşilköy’de düzenlenen jübilede “Çile Bülbülüm Çile” şarkısı defalarca hep birlikte söylenmişti…

TVHMD

TVHMD / VECİHİ HÜRKUŞ 1925 FİLM

Vecihi Hürkuş’un da görevli bulunduğu T.Ta.C. (Türk Hava Kurumu) heyeti, Cevat Abbas (Gürer) başkanlığında 1925 yılı Temmuz ayında Almanya’ya gider. Heyette Hava Kurmay Binbaşı Hasan İskender Bey ve T.Ta.C. İstihbarat Amiri Şakir Hazım Bey de bulunmaktadır. Junkers firmasının uçak üretim tesisleri gezilir. Berlin’den Dessau’ya gidilecektir bir tesisi incelemek için. Junkers bir uçak hazırlar. Uçak Türk bayrakları ile süslenir. Heyet uçağa biner. Uçağı Vecihi Hürkuş’un kullanması istenir. İşte Vecihi Hürkuş’a ait bilinen tek hareketli görüntüler bu video’da.

Devamı…

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!