AHMET SELÇUK

(1930 İzmir – 1.10.2016 Antalya)

 

1930 yılında İzmir’de doğan Ahmet Selçuk, 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Makine Fakültesinden Uçak Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Ulaştırma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 17 Ekim 1986- 7 Nisan 1990 tarihleri arasında Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde bulundu. 29 Kasım 1987 Türkiye genel seçimleri öncesi 16 Eylül 1987 – 21 Aralık 1987 tarihleri arasında Anayasa gereği İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

1986-1990 yılları arasında ise Başbakanlık Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Daha sonraki yıllarda ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı.

Sayın Ahmet Selçuk’un Şeref Defterimize yazdığı kıymetli yazısı.

Bugün tarif edilmez duygular içindeyim. Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin iki kurucu üyesi, Sn. Bahadır Gürer, Sn. Hakan Demirbağ ile konuşuyoruz. Mutluluk, heyecan ve hüzün duygularını aynı anda yaşıyorum. Bu yürekli ve kişilik sahibi insanların teşebbüsü sadece vatansever bir kahramana karşı kadirşinaslıktan çok ileri, milli bir görev niteliğindedir. Bu gençler de bu görevi, büyük fedakârlıklar ve imkânsızlıklara meydan okuyarak başarıyla sürdürüyorlar… Tıpkı Vecihi Hürkuş gibi…

Hakiki bir kahraman, müşfik bir insan, duygulu bir asker, bilgi ve tecrübesi çok fazla, çok üst seviyede, buna karşı alabildiğine mütevazı olan Vecihi Hürkuş’u tanımış, onunla uçmuş, konuşmuş ve dertleşmiş bir insan olmak ayrıcalığına sahibim. Bu beni çok mutlu ediyor.

O, Türk Havacılığının gerçek bir kahramanı, yıkılmaz bir abidesiydi; hala yıkılmadı, kalbimizde yaşıyor. Onu maalesef Türk Havacılığından silmek isteyenler bugün kendileri silinmiş durumda.

Vecihi Hürkuş her zaman daha fazla öğrenmek, bildikleriyle daha fazla vatanına ve milletine hizmetler verebilmek için çırpındı, çırpındı hayatının sonunda kadar. Karşısına çıkan çeşitli engel ve güçlükler karşısında üzüldü, zaman zaman kızdı; fakat hiç küsmedi, hiç yılmadı; hiç de vazgeçmedi. Yurtdışından yapılan çok cazip tekliflere, “ülkesine yapacağı hizmetler henüz bitmedi” duygusu içinde reddetti.

Onunla aynı dönemde, onun bilgi ve tecrübesinin yarısına sahip teşebbüs sahipleri, devletleri tarafından çeşitli yönlerde desteklenip teşebbüsteki kişi dev uçak fabrikasına dönüştürürken Vecihi’nin türlü yokluk içindeki başarılı çalışmaları kösteklenmiş ve baltalanmak durumuna gelmişti. Bu tutum ve davranış yalnız Vecihi’yi değil, esasında Türk Havacılık Sanayiini daha doğarken boğmuştur.

Bugün, bu değerli şahısların kurup yaşatmaya çalıştığı bu dernek sayesinde gerçek Havacılığımızın Kahramanı Vecihi genç nesillere de tanıtılacak, başarılı, fakat her etapta engellerle karşılaştığı havacılık faaliyetlerine hayat felsefesi gençler için değerli bir ders olacaktır.

Derneğin bütün üyelerine, dolaylı ve direkt olarak Türk Havacılığına yaptıkları ve yapacakları hizmetler için bütün kalbimle şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum.

Uçak Y. Müh. / Hususi Pilot

(FAA Aircraft Powerplant Mechanic) Uçak ve Motor Makinisti

Ahmet SELÇUK

Antalya, 29.02.2008

Ahmet Selçuk Vecihi Hürkuş’u Anlatıyor (2010) – 11 Bölüm

AHMET SELÇUK (1930 İzmir – 1.10.2016 Antalya) 2010 yılında Antalya’da, 58 yıl öncesine ait anılar ışığında yaptığımız muhteşem röportajı bölümler halinde yayınlarken kendisini saygıyla, minnetle anıyoruz. 1930 yılında İzmir’de doğan Ahmet Kemal Selçuk, 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Makine Fakültesinden Uçak Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Ulaştırma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 17 Ekim 1986- 7 Nisan 1990 tarihleri arasında Başbakanlık Müsteşarlığı görevinde bulundu. 29 Kasım 1987 Türkiye genel seçimleri öncesi 16 Eylül 1987 – 21 Aralık 1987 tarihleri arasında Anayasa gereği İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1986-1990 yılları arasında ise Başbakanlık Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. Daha sonraki yıllarda ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptı.

TVHMD

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/LU0WfhNwdfo?rel=0&showinfo=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/NesYAvzy93M?rel=0&showinfo=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SoyCnABIx-U?rel=0&showinfo=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/4YojOhmAVGM?rel=0&showinfo=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Pin It on Pinterest

Share This

Bunu Paylaş

Bu sayfayı takipçilerinle paylaş!